Arnika Górska

(Arnica montana)

Arnika górska rośnie w lasach iglastych, na brzegach lasów, polanach. W Polsce spotkać ją można na Suwalszczyźnie, w Puszczy Białowieskiej, na Mazurach, Pomorzu, Podlasiu, Małopolsce oraz w Sudetach i Karpatach Wschodnich. Spotykana jest także w podgórskich rejonach Alp.

Inne nazwy: kupalnik.

Surowce lecznicze: głównie koszyczki kwiatowe, a także łodygi i korzenie.

Substancje lecznicze: Kwiaty, łodygi i korzenie zawierają olejek eteryczny, flawonoidy, fenolokwasy, alkohole trójterpenowe, goryczki, karotenoidy i garbniki.

Arnika właściwości

  • przeciwzapalne
  • przeciwobrzękowe
  • przeciwzakrzepowe
  • ściągające
  • wzmacniające serce i naczynia

Zastosowanie arniki

Arnika łagodzi obrzęki i krwiaki po urazach i stłuczeniach. Przyspiesza wchłanianie, zmniejsza ból i wzmacnia ściany naczyń. Zapobiega wykrzepianiu krwi w naczyniach żylnych.

Może być polecana w przypadkach oparzeń i odmrożeń I° i II°, a także w innych chorobach skóry, takich jak stany zapalne, owrzodzenia, czyraki. Zmniejsza bóle artretyczne, bóle kości i korzonków, nerwobóle.

Doustne przyjmowanie preparatów arniki poprawia pracę przewodu pokarmowego, powodując zwiększone wytwarzanie soku żołądkowego i żółci. Arnika przyspiesza przemianę materii. Znosi stany skurczowe w przewodzie pokarmowym. Poprawia krążenie krwi w mózgu i naczyniach wieńcowych oraz w naczyniach kończyn.

Arnika – przeciwwskazania, skutki uboczne i działania niepożądane!

Przetwory arniki należy stosować ostrożnie, bowiem stosunkowo łatwo można je przedawkować, co może objawiać się podrażnieniem skóry aż do zropienia włącznie. Nie wolno stosować arniki na otwarte rany i oparzenia III°, a także w pobliżu oczu i ust.

Również doustnie arnikę należy stosować ostrożnie, bowiem w dużych dawkach wywołuje silne przekrwienie błony śluzowej żołądka, wymioty, biegunkę, a także osłabienie pracy serca i zwężenie źrenic oraz bóle głowy.
Doustne przyjmowanie preparatów arniki przeciwwskazane jest w ostrych i podostrych stanach zapalnych żołądka i jelit, podczas leczenia naparstnicą i strofantyną.

Nie nadaje się dla dzieci poniżej 3 roku życia.

Zbiór i suszenie

Arnika podlega ochronie gatunkowej i jej Zbiór jest zabroniony! Może być uprawiana, jednak uprawa jej jest dość trudna.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka

Krwawnik Pospolity

Popularny w całym kraju krwawnik pospolity (Achillea millefolium), występuje na łąkach, miedzach pól, nieużytkach. W stanie naturalnym występuje w całej Europie, w Azji, Ameryce i Australii. Już starożytni Grecy i Etruskowie

Czytaj więcej »

Chaber Bławatek

Chaber bławatek to roślina pospolita, rośnie w całym kraju, często na glebach ubogich, na nieużytkach, ugorach i miedzach. Występuje jako chwast w uprawach zbóż i okopowych. Kwitnie od maja do września. Inne

Czytaj więcej »

Kasztanowiec Zwyczajny

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum) Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum), mylnie nazywane kasztanem, rośnie w stanie naturalnym na Bałkanach oraz w Iranie, do reszty Europy dotarło jako drzewo parkowe. Lśniące, brązowe nasiona

Czytaj więcej »
Przewiń do góry