Bez Czarny

(Sambucus nigra)

Czarny bez to pospolity w całym kraju krzew, rośnie często na skrajach lasów, łąk i w ogrodach.
Kwitnie w czerwcu i lipcu, kwiaty ma drobne, kremowobiałe, zebrane w kwiatostany o wyglądzie parasoli. Owoce fioletowoczarne dojrzewają w sierpniu i we wrześniu.

Inne nazwy: bez lekarski, bez apteczny, bez biały, holunder, hyczko, hyćka, bzowina, bzina.

Surowce lecznicze: kwiaty (Sambuci flos) i owoce (Fructus sambuci), czasem kora i korzeń.

Substancje lecznicze:

Kwiat czarnego bzu zawiera flawonoidy, kwasy wielofenolowe, kwasy organiczne, aminy, olejek eteryczny, garbniki, sole mineralne i nie wyodrębniony dotąd związek o działaniu napotnym.

Owoc czarnego bzu jest bogaty w antocyjany, garbniki, kwasy wielofenolowe, kwasy organiczne. Zawiera witaminę C i witaminy z grupy B, pektyny oraz ślady olejku eterycznego.

Działanie i właściwości lecznicze czarnego bzu

kwiaty bzu czarnego:

  • moczopędne
  • napotne
  • wzmacniające naczynia

owoce czarnego bzu:

  • napotne
  • przeciwbólowe
  • rozwalniające

Zastosowanie

Kwiat czarnego bzu zwiększa ilość wydalanego moczu, a z nim produktów przemiany materii. Powoduje obfite pocenie się, co może być przydatne w leczeniu przeziębień i chorób przebiegających gorączkowo.

Wyciąg z kwiatów czarnego bzu uszczelnia naczynia włosowate, zapobiega ich nadmiernej łamliwości. Może być używany zewnętrznie do płukania gardła i jamy ustnej w przypadkach zapaleń i angin, do przemywania spojówek w przypadkach zapaleń, oraz do kąpieli zdrowotnych i kosmetycznych.

Owoce czarnego bzu także zwiększają ilość wydalanego moczu, mają działanie napotne. Są uważane za lek odtruwający, powodują bowiem łatwiejsze usuwanie toksyn oraz produktów ich przemiany z organizmu. Mają łagodne działanie przeczyszczające.

Działają przeciwbólowo, co może być wykorzystane w leczeniu rwy kulszowej, nerwobólu nerwu trójdzielnego, bólów zębów i migreny.

Kora bzu ma głównie działanie moczopędne. Od wieków była używana jako lek odchudzający.

Skutki uboczne i działania niepożądane!

Owoce bzu mogą służyć do wyrobu konfitur i soków. Natomiast nie mogą być wykorzystywane do wyrobu win i wódek, ponieważ w procesach fermentacji powstają toksyczne frakcje alkoholi, które mogą spowodować wymioty i omdlenia.

Zbiór i suszenie

Kwiat bzu czarnego zbieramy w pełnym rozkwicie w czerwcu i lipcu, ścinając kwiatostany i rozwieszając je na sznurkach lub w suszarniach. Wysuszone kwiaty oddziela się od szypułek (powinny mieć barwę żółtobiałą) i przechowuje w pojemnikach szczelnie zamkniętych.

Owoc bzu czarnego zbierać należy w sierpniu i wrześniu, ścinać całe baldachy. Suszyć początkowo w temp. 30°C, potem 60°C. Po wysuszeniu obrywa się owoce z szypułek. Przechowywać podobnie jak kwiaty.

Korę zdejmuje się z 2-3 letnich pędów jesienią, a następnie suszy w miejscach przewiewnych, ocienionych, lub suszarniach.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka

Przewiń do góry