Borówka Brusznica – właściwości lecznicze i przeciwwskazania

Jeśli szukasz superjagody, borówka brusznica jest jedną z nich, ponieważ jest pełna przeciwutleniaczy i składników odżywczych wzmacniających organizm. Ta mała czerwona borówka zawiera wiele właściwości leczniczych i odżywczych. Sprawdź, jakie ma zastosowanie i czy są przeciwwskazania do jej jedzenia.

Borówka brusznica należy do tej samej rodziny (Ericaceae) i rodzaju (Vaccinium) co żurawina i borówka czarna. Borówkę brusznicę można łatwo spotkać w lasach całego kraju, najczęściej w suchych, iglastych borach, a także na słonecznych polanach.

Często kwitnie i owocuje dwukrotnie. Po raz pierwszy kwitnie w maju i czerwcu bladoróżowymi kwiatami i owocuje w lipcu, sierpniu i wrześniu. Drugi raz zakwita i owocuje w październiku, a nawet w listopadzie.

Nzwa łacinska: Vaccinium vitis-idaea

Inne nazwy: borówka czerwona, brusznica, borówka wiecznozielona, czerwienica, czerwona jagoda-kamioneczka, gogodza.

Surowce lecznicze: głównie liście, choć związki lecznicze występują także w owocach borówki brusznicy.

Substancje lecznicze:

Liść borówki brusznicy zawiera glikozydy, z których najważniejszym jest arbutyna oraz flawonoidy, np. hiperozyd. Prawie jedną piątą ciężaru stanowią garbniki. Ponadto liście borówki zawierają kwasy organiczne oraz sole mineralne (najwięcej związków magnezu).

Owoc zawiera antocyjany, karotenoidy, garbniki, kwasy organiczne, witaminy A i C, pektyny oraz cukry.

Borówka brusznica – właściwości lecznicze

Liść borówki brusznicy:

  • dezynfekujące drogi moczowe
  • przeciwzapalne
  • ściągające

Owoce:

  • moczopędne
  • ściągające
  • dietetyczne

Borówka brusznica – zastosowanie

Liść borówki brusznicy zwiększa wydzielanie moczu, a z nim szkodliwych produktów przemiany materii. Niszczy bakterie w układzie moczowym i to często szczepy odporne na działanie wielu antybiotyków. Korzystne jest użycie liści brusznicy w przypadkach przewlekłych zakażeń układu moczowego, w kamicy moczowej.

Podobnie jak na układ moczowy, liście borówki czerwonej działają dezynfekująco na przewód pokarmowy. Znoszą wzdęcia brzucha i są dobrym lekiem w niezbyt nasilonych biegunkach oraz kamicy żółciowej. Uszczelniają naczynia włosowate i znoszą stany zapalne w tych naczyniach.

Owoce borówki brusznicy poza tym, że są surowcem do przyrządzania konfitur i wyśmienitym dodatkiem do mięs, są przede wszystkim cennym źródłem witaminy C i A. Jeden kubek tych owoców zaspokaja 1/3 zalecanej dziennej dawki tych witamin.

Flawonoidy zawarte w tych owocach wzmacniają ściany naczyń i zapobiegają ich łatwemu pękaniu. Natomiast dzięki zawartości garbników mają działanie ściągające.

Borówka brusznica – przeciwwskazania!

Owoce borówki brusznicy zawierają dość dużo kwasu szczawiowego i nie powinny być spożywane przez ludzi, u których wydalanie szczawianów z organizmu jest upośledzone.

Stosowanie liści borówki brusznicy przez dłuższy czas może nie być bezpieczne. Liście mogą powodować nudności i wymioty.

Odnotowano pewne obawy, że substancje chemiczne zawarte w borówce brusznicy, które mogą zabijać bakterie w moczu, mogą również powodować uszkodzenie wątroby, ale potrzebne są dalsze badania, aby to potwierdzić.

Borówka brusznica może być niebezpieczna, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Zawiera substancje chemiczne, które mogą powodować zmiany genetyczne i uszkadzać płód. [1]“LINGONBERRY: Overview, Uses, Side Effects, Precautions, Interactions, Dosing And Reviews.” LINGONBERRY: Overview, Uses, Side Effects, Precautions, Interactions, Dosing And Reviews, Www.webmd.com, https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-813/lingonberry.

Zbiór i suszenie

Liście, wyłącznie zdrowe, zrywa się późną jesienią lub wczesną wiosną, suszy się w miejscach przewiewnych, ocienionych, w temperaturze nie wyższej niż 20°C. Przechowuje się w workach i papierowych torbach.

Owoce na lekarstwo zrywa się niezbyt dojrzale i rozkłada cienką warstwą do suszenia.


Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka

Bibliografia[+]

Przewiń do góry