Porzeczka Czarna – właściwości

Czarna porzeczka (Ribes nigrum)

Czarna porzeczka (Ribes nigrum) to krzew występujący w stanie naturalnym w całym kraju i Europie. Porzeczka czarna rośnie w lasach wilgotnych liściastych i nad brzegami rzek, ale zbiór surowca z krzewów dziko rosnących jest zabroniony. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Jest też popularnym krzewem hodowanym w ogrodach.

Inne nazwy: smrodzina, smrodzinki, smrodyńki, smrodynia.

Surowce lecznicze: liść i owoc czarnej porzeczki

Substancje lecznicze:

  • Liście czarnej porzeczki – garbniki, olejek eteryczny, flawonoidy i sole mineralne (m.in. związki boru i magnezu).
  • Owoce czarnej porzeczki – są bogate w cukry, antocyjany, polifenole, kwasy organiczne (kwas γ-linolenowy), antyoksydanty, witaminy C, A, B5, B6, B1 i E, zawierają także sole potasu i żelaza.

Czarna porzeczka właściwości lecznicze

  • moczopędne
  • przeciwzapalne

Czarna porzeczka zastosowanie

Liście czarnej porzeczki mają właściwości zwiększające wydzielanie moczu, przede wszystkim kwasu moczowego. Mają zastosowanie w leczeniu obrzęków pochodzenia sercowego i nerkowego.

Dzięki zawartości garbników, liście porzeczki czarnej są stosowane jako lek przeciwbiegunkowy, przeciwzapalny i ściągający. Garbniki te mają właściwości hamowania rozwoju bakterii w przewodzie pokarmowym. Mogą być używane do płukania i przemywania skóry i błon śluzowych w przypadku zakażeń jamy ustnej i gardła, angin, a także oparzeń, wysypek, uszkodzeń naskórka.

Owoce czarnej porzeczki mają także działanie przeciwbiegunkowe i moczopędne oraz napotne. Warto o nich pamiętać przy przeziębieniach, w przypadkach krwawień z dziąseł, a także z przewodu pokarmowego.

Czarna porzeczka i witamina C

Owoce czarnej porzeczki należą do najbogatszych pod względem zawartości witaminy C roślin, mogą więc być dobrym i tanim źródłem aktywnej biologicznie witaminy C. Czarne porzeczki zawierają czterokrotnie więcej witaminy C niż pomarańcze i dwukrotnie więcej przeciwutleniaczy niż jagody. Korzyści witaminy C są liczne. Ciało wykorzystuje witaminę C do metabolizowania białka i tworzenia kolagenu, który jest niezbędny do pielęgnacji skóry i przeciwdziałania starzeniu się.

Czarna porzeczka przeciwwskazania

Owoce i liście czarnej porzeczki, sok z czarnej porzeczki, a także olej z nasion czarnej porzeczki są bezpieczne, gdy są spożywane w normalnych ilościach. Jednak wiadomo, że suplementy z czarnej porzeczki powodują pewne działania niepożądane, takie jak miękkie stolce, łagodna biegunka i gaz jelitowy. Niewiele wiadomo na temat bezpieczeństwa suszonych liści czarnej porzeczki.

Ponieważ czarna porzeczka może spowolnić krzepnięcie krwi, suplementy z czarnej porzeczki są przeciwwskazane dla osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi lub tych, które mają mieć operację. Dlatego unikaj ich używania, jeśli masz zaburzenia krzepnięcia krwi lub stosujesz leki rozrzedzające krew. Przestań też brać czarną porzeczkę co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem chirurgicznym, aby zmniejszyć ryzyko krwawienia i uniknąć interakcji ze znieczuleniem.

Uważaj na połączenie czarnej porzeczki z ziołami i suplementami, które mogą spowolnić krzepnięcie krwi, takie jak: dzięgiel, goździk, imbir i żeń-szeń (Panax).

Uważaj również na połączenie czarnej porzeczki z lekami, które mogą spowolnić krzepnięcie krwi, takie jak: Aspiryna, Heparyna, Ibuprofen, Naproxen czy Warfaryna.

Czarna porzeczka w ciąży

Nie ma wystarczających wiarygodnych informacji na temat bezpieczeństwa przyjmowania czarnej porzeczki podczas ciąży. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, najlepiej jest unikać używania czarnej porzeczki.

Zbiór i suszenie czarnej porzeczki

Liście czarnej porzeczki zbiera się w okresie kwitnienia, zrywając nic więcej niż 1/3 liści z krzewu. Suszymy rozkładając cienką warstwą w miejscach przewiewnych, ocienionych. Przechowywać należy w szczelnie zamkniętych pudełkach.

Owoce porzeczki czarnej należy zbierać dojrzale i suszyć w suszarniach w podwyższonej temperaturze.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka

Poziomka Pospolita

Poziomka pospolita (Fragaria vesca) Poziomka pospolita w stanie dzikim występuje w lasach całego kraju, zwłaszcza w lasach iglastych, na porębach, polanach i skrajach lasów. Rośnie w strefie klimatu umiarkowanego na całej

Więcej »

Jeżyna Fałdowana

(Rubus plicatus) Jeżyna fałdowana to pospolity w całym kraju krzew, występuje w lasach iglastych i liściastych, na porębach, przy drogach całej Europy. Najwięcej gatunków jeżyn spotkać można w Ameryce Północnej.

Więcej »
Przewiń do góry