Dąb Szypułkowy – kora dębu zastosowanie

Dąb szypułkowy i dąb bezszypułkowy występują w całym kraju i w całej Europie, aż po Ural i Kaukaz na wschodzie.

Dąb bezszypułkowy dostarcza surowców o podobnych właściwościach.

Nazwa łacińska: Quercus robur

Inne nazwy: dąb pospolity, dąb zwyczajny.

Surowce lecznicze: kora, czasem liście i owoce oraz narośl na liściach – galasy (dębianki).

Substancje lecznicze:

Kora dębu jest bogata w garbniki, kwasy fenolowe, flawonoidy, terpeny i związki żywicowe.

Galasy zawierają dużo garbników, poza tym zawierają niewielkie ilości kwasu galusowego i ciągowego.

Działanie i właściwości lecznicze dębu

  • przeciwbiegunkowe
  • dezynfekujące
  • przeciwkrwotoczne

Kora dębu – zastosowanie

Garbniki kory dębu łączą się trwale z białkami i utrudniają przenikanie wody do światła jelit. U ludzi z prawidłową czynnością jelit powodują więc zaparcia, ale u chorych z biegunką przywracają prawidłową czynność jelit i prawidłowe wypróżnienie.

Garbniki mają właściwości bakteriobójcze. Spożywane doustnie niszczą drobnoustroje jamy ustnej i przewodu pokarmowego, m.in. pałeczki okrężnicy, duru, czerwonki, a nawet prątki gruźlicy. Niszczą także bakterie oporne na działanie antybiotyków.

Wyciągi z kory dębowej mogą być używane w nieżytach żołądka i jelit, w chorobach z nadmierną produkcją śluzu w przewodzie pokarmowym, w chorobach układu moczowego i krwawieniach z narządu rodnego.

Stosowane zewnętrznie, mogą być pomocne w leczeniu ropiejących ran, czyraków i stanów zapalnych śluzówek jamy ustnej i gardła. Kąpiel i nasiadówka z kory dębu przynoszą ulgę w upławach oraz w stanach zapalnych żylaków odbytu, zmniejszają pocenie się nóg.

Wyciągi z galasów zawierają taninę i również mają działanie ściągające, przeciwbakteryjne i przeciwkrwotoczne. Okłady z galasów przy oparzeniach znoszą ból, są pomocne w leczeniu biegunek i mogą być odtrutką w przypadkach zatruć metalami ciężkimi i alkaloidami.

Mielone żołędzie mogą być używane do przygotowywania namiastki kawy. Odwar ze sproszkowanych żołędzi medycyna ludowa poleca jako środek przeciw wzdęciom oraz w biegunkach i nieżytach żołądka.

Kora dębu – przeciwwskazania !

Nie należy używać naparów z kory do przemywania oczu, ani stosować ich w przypadku poważnych ran i zapaleń skóry.

Zbiór

Korę zdejmuje się z młodych 2-5 letnich pędów na wiosnę, przed rozwinięciem się pączków, jedynie z drzew ścinanych dla celów gospodarczych. Grubość kory nie powinna przekraczać 1-2 cm.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka

Sosna Zwyczajna

Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris) to najpopularniejsze chyba w naszym kraju drzewo. Rośnie w całej strefie umiarkowanej na półkuli północnej. Może osiągać 40 m wysokości. Pojedynczo rosnące okazy owocują w 25

Czytaj więcej »

Dziurawiec Zwyczajny – właściwości

Niewiele ziół jest tak dobrze znanych jak dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum). Popularność ta wynika z jego działania i potwierdzonej badaniami naukowymi i doświadczeniem skuteczności w leczeniu lekkiej i umiarkowanej depresji.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry