Dąb Szypułkowy – kora dębu zastosowanie

Dąb szypułkowy i dąb bezszypułkowy występują w całym kraju i w całej Europie, aż po Ural i Kaukaz na wschodzie. Dąb bezszypułkowy dostarcza surowców o podobnych właściwościach.

Nazwa łacińska: 

  • Dąb szypułkowy – Quercus robur
  • Dąb bezszypułkowy – Quercus petraea

Inne nazwy: dąb pospolity, dąb zwyczajny.

Surowce lecznicze:
Kora, czasem liście i owoce oraz narośl na liściach – galasy (dębianki).

Substancje lecznicze:

Kora dębu jest bogata w garbniki, kwasy fenolowe, flawonoidy, terpeny i związki żywicowe.

Galasy zawierają dużo garbników, poza tym zawierają niewielkie ilości kwasu galusowego i ciągowego.

Działanie i właściwości lecznicze dębu

  • przeciwbiegunkowe
  • dezynfekujące
  • przeciwkrwotoczne

Kora dębu – zastosowanie

Garbniki kory dębu łączą się trwale z białkami i utrudniają przenikanie wody do światła jelit. U ludzi z prawidłową czynnością jelit powodują więc zaparcia, ale u chorych z biegunką przywracają prawidłową czynność jelit i prawidłowe wypróżnienie.

Garbniki mają właściwości bakteriobójcze. Spożywane doustnie niszczą drobnoustroje jamy ustnej i przewodu pokarmowego, m.in. pałeczki okrężnicy, duru, czerwonki, a nawet prątki gruźlicy. Niszczą także bakterie oporne na działanie antybiotyków.

Wyciągi z kory dębowej mogą być używane w nieżytach żołądka i jelit, w chorobach z nadmierną produkcją śluzu w przewodzie pokarmowym, w chorobach układu moczowego i krwawieniach z narządu rodnego.

Stosowane zewnętrznie, mogą być pomocne w leczeniu ropiejących ran, czyraków i stanów zapalnych śluzówek jamy ustnej i gardła. Kąpiel i nasiadówka z kory dębu przynoszą ulgę w upławach oraz w stanach zapalnych żylaków odbytu, zmniejszają pocenie się nóg.

Wyciągi z galasów zawierają taninę i również mają działanie ściągające, przeciwbakteryjne i przeciwkrwotoczne. Okłady z galasów przy oparzeniach znoszą ból, są pomocne w leczeniu biegunek i mogą być odtrutką w przypadkach zatruć metalami ciężkimi i alkaloidami.

Mielone żołędzie mogą być używane do przygotowywania namiastki kawy. Odwar ze sproszkowanych żołędzi medycyna ludowa poleca jako środek przeciw wzdęciom oraz w biegunkach i nieżytach żołądka.

Kora dębu – przeciwwskazania !

Nie należy używać naparów z kory do przemywania oczu, ani stosować ich w przypadku poważnych ran i zapaleń skóry.

Zbiór

Korę zdejmuje się z młodych 2- do 5-letnich pędów na wiosnę, przed rozwinięciem się pączków, jedynie z drzew ścinanych dla celów gospodarczych. Grubość kory nie powinna przekraczać 1-2 cm.


Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka

Lipa – właściwości i działanie

Lipa drobnolistna (Tilia cordata) i Lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos)  Kwiat lipy szerokolistnej i drobnolistnej jest cennym surowcem ze względu na jej właściwości lecznicze. Lipa ma właściwości uspokajające. Jest stosowana w profilaktyce leczeniu

Więcej »
Przewiń do góry