Jałowiec Pospolity – właściwości lecznicze i zastosowanie

Jałowiec pospolity (Juniperus communis) występuje na terenie całego kraju, na glebach jałowych, piaszczystych, w borach sosnowych i na nieużytkach. Krzew ten należy do rodziny cyprysowatych i może osiągać nawet kilkanaście metrów wysokości. Jest rośliną dwupienną. Kwitnie w kwietniu i maju.

Inne nazwy: jodłowiec

Surowce lecznicze: szyszkojagody jałowca, zwane popularnie jagodami.

Substancje lecznicze: Szyszkojagody jałowca zawierają dość dużo olejku eterycznego, flawonoidy, goryczki, kwasy organiczne, żywice i sole mineralne.

Jałowiec – Działanie i właściwości lecznicze

  • moczopędne
  • żółciopędne
  • żołądkowe
  • wykrztuśne

Jałowiec pospolity zastosowanie

Szyszkojagody jałowca zwiększają ilość wydalanego moczu i dezynfekują drogi moczowe. Mogą być pomocne w leczeniu ludzi z upośledzoną czynnością nerek, z obrzękami pochodzenia nerkowego i sercowego, a także w leczeniu kamicy moczowej.

Pobudzają wydzielanie żółci i soków trawiennych w przewodzie pokarmowym, czym przyczyniają się do poprawy trawienia. Przeciwdziałają nadmiernej fermentacji w jelitach.

Olejek jałowcowy może być stosowany zewnętrznie, znosi bóle, m.in. bóle stawowe, korzonkowe i nerwobóle.

Jałowiec – przeciwwskazania, skutki uboczne i działania niepożądane!

Zbyt duże dawki wyciągów z jałowca mogą uszkodzić nerki oraz drażnią błonę śluzową przewodu pokarmowego.

Przeciwwskazane jest stosowanie wyciągów jałowca w ostrych chorobach zapalnych przewodu pokarmowego, w zaostrzonej chorobie wrzodowej, w ciężkich chorobach nerek oraz wątroby, a także w ciąży.

Zbiór i suszenie

Szyszkojagody jałowca zbiera się jesienią lub w zimie w drugim roku od kwitnięcia. Pod krzak jałowca rozkłada się płachtę i delikatnie strząsa kijem lub grabkami jagody jałowca. Jeśli nie chcą opadać, oznacza to, że jeszcze nie są dojrzałe i próby trzeba ponowić za rok. Przy zbiorze jagód nie należy niszczyć krzewów.

Suszyć je możemy początkowo bez ogrzewania, rozkładając cienką warstwą i często przesypując, potem należy dosuszać w suszarni w temperaturze nie wyższej niż 35°C. Jagody suszone w wyższych temperaturach tracą olejki eteryczne i właściwości lecznicze.


Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka

Sosna Zwyczajna

Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris) to najpopularniejsze chyba w naszym kraju drzewo. Rośnie w całej strefie umiarkowanej na półkuli północnej. Może osiągać 40 m wysokości. Pojedynczo rosnące okazy owocują w 25

Więcej »

Cząber Ogrodowy – właściwosci lecznicze

Cząber ogrodowy (Satureia hortensis) pochodzi ze wschodnich rejonów obszaru śródziemnomorskiego. Jest rośliną jednoroczną, dość silnie rozgałęzioną i rosnącą do ok. 30 cm. Ma pojedyncze, małe kwiaty w kolorze białym, fiołkowym

Więcej »
Przewiń do góry