Jarząb Pospolity

Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia) to krzew, który rośnie w lasach i parkach w całym kraju. Sadzi się go przy drogach i przy ulicach miast jako roślinę ozdobną. Może osiągać nawet kilkanaście metrów wysokości. Kwiaty ma drobne, kremowe, zebrane w baldachy. Zakwita w maju lub czerwcu. Czerwone owoce dojrzewają od lipca do listopada.

Inne nazwy: jarzębina, jarzębina pospolita, jarząb, jarząbek.

Surowce lecznicze: kwiaty i owoce, czasem liście.

Substancje lecznicze:

Kwiaty jarzębiny zawierają kwasy organiczne jak jabłkowy, cytrynowy, bursztynowy, winowy, sorbowy, parasorbowy, karotenoidy, substancje gorzkie, garbniki, związki cukrowe i dość dużo witaminy C, ślady olejku eterycznego.

Działanie i właściwości lecznicze jarzębiny

  • moczopędne
  • przeciwzapalne
  • przeciwszkorbutowe

Jarzębina zastosowanie

Jarzębina zwiększa wydzielanie moczu i dezynfekuje drogi moczowe. Jest korzystna w stanach zapalnych żył kończyn dolnych i górnych oraz żylaków odbytu (hemoroidów). Działanie ściągające jest korzystne również w nieżytach żołądka, dwunastnicy i jelita cienkiego.

Ponadto jarzębina może być stosowana w chorobach wątroby, pęcherzyka żółciowego. Owoce jarzębiny są bogatym źródłem witaminy C i mogą być używane dla uzupełnienia jej niedoborów.

Kwiaty jarzębiny są stosunkowo słabo przebadane, wiadomo tylko, że mają słabe działanie moczopędne i rozwalniające, są przez medycynę ludową polecane w zaparciach u dzieci. Zwykle kwiaty są dodawane do mieszanek ziołowych.

Działania i skutki uboczne!

Spożywanie surowych owoców jarzębiny może skończyć się wymiotami lub biegunką, bo zawarty w nich kwas parasorbowy ma takie działanie. Kwas ten rozkłada się łatwo w czasie gotowania i suszenia. Jeśli będziemy więc zalewać owoce jarzębiny alkoholem, trzeba przedtem sparzyć je wrzątkiem.

Zbiór i suszenie

Kwiaty zbiera się zrywając całe kwiatostany w początkowym okresie kwitnienia. Suszyć należy w miejscach ocienionych, przewiewnych i dopiero po wysuszeniu odrywać szypułki.

Owoce jarzębiny, początkowo żółte, po dojrzeniu stają się czerwone. Należy je zrywać tylko dojrzałe i po oberwaniu z szypułek suszyć rozkładając cienką warstwą w pomieszczeniach ocienionych, przewiewnych lub w suszarniach w temperaturze do 60°C.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka


Jałowiec pospolity | Jasnota biała | Jemioła pospolita | Jeżyna fałdowana

Cebula Zwyczajna

Ojczyzną cebuli jest Azja Środkowa. Znana była już w starożytnej Persji i Grecji. Na całym świecie uprawianych jest kilkaset odmian tej rośliny. Inne nazwy: cebula ogrodowa, dymka, skulibaba. Nazwa łacińska: Allium cepa

Czytaj więcej »

Skrzyp Polny

Skrzyp polny (Equisetum arvense) Inne gatunki to skrzyp leśny (Equisetum silvaticum) o pędach silnie rozgałęzionych i często zwisających, skrzyp olbrzymi (Equisetum maximum) o białych międzywęźlach, łąkowy (o sinozielonych pędach – Equisetum pratense) oraz skrzyp

Czytaj więcej »
Przewiń do góry