Jemioła pospolita (Viscum album) to pospolicie występujący w całym kraju na drzewach pasożyt. Znana w całej Europie i Azji. W Polsce szczególnie dużo jemioły spotyka się w okolicach Andrzejowa pod Łodzią. Pasożytuje głównie na gałęziach drzew liściastych, na topolach, brzozach, lipach i bardzo rzadko na dębach. Jemioła wyrasta także na drzewach iglastych, np. na sośnie. Kwitnie w lutym i marcu.
Inne nazwy: jemioła biała, starzęśla.
Surowce lecznicze: ulistnione wierzchołki rośliny razem z kwiatami i owocami.
Substancje lecznicze:
Jemioła zawiera flawonoidy, aminy, trójterpeny i kwasy organiczne, wiskotoksyny, związki śluzowe, sole mineralne (związki potasu i wapnia).
Jemioła – właściwości lecznicze
- obniżające ciśnienie tętnicze krwi
- uspokajające serce
- pobudzające przemianę materii
Wyciąg z jemioły – właściwości i zastosowanie
Jemioła na nadciśnienie
Od dawna znane jest i cenione właściwości obniżające ciśnienie krwi wyciągów z jemioły. W zaawansowanych postaciach nadciśnienia trzeba także stosować inne leki, ale długotrwałe podawanie wyciągów z jemioły pozwala na obniżenie ich dawek. W łagodnych postaciach nadciśnienia jemioła może być stosowana jako jedyny lek.
Ma słabe właściwości moczopędne. Zwalnia przyspieszone bicie serca spowodowane nadmiernym pobudzeniem układu nerwowego. Znosi przykre objawy dolegliwości sercowych u kobiet w okresie przekwitania. Jest korzystna w przypadkach miażdżycy.
Jemioła pospolita ma także właściwości pomocne w leczeniu krwawień z nosa i płuc, a także w nadmiernych krwawieniach miesiączkowych.
W badaniach doświadczalnych wykazano, że wyciągi jemioły wstrzyknięte do guza nowotworowego hamują jego wzrost i niszczą komórki nowotworowe.
Wyciąg z jemioły – skutki uboczne!
Przy przedawkowaniu preparatów jemioły mogą wystąpić skutki uboczne i objawy zatrucia:
- wymioty,
- krwawe biegunki,
- drgawki,
- majaczenia.
Decyzja o rozpoczęciu leczenia jemiołą powinna być uzgodniona z lekarzem.
Zbiór i suszenie jemioły
Jemiołę zrywa się od jesieni do wiosny i wykorzystuje głównie te pędy, których średnica nie przekracza 1/2 centymetra. Przy zrywaniu jemioły trzeba posługiwać się raczej długim kijem z sekatorem, niż wspinać się na drzewa.
Suszenie powinno odbywać się powoli na powietrzu lub w suszarniach w temperaturze nie wyższej niż 25°C.
Przechowywać jemiołę należy w workach lub pudełkach.
Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka