Kasztanowiec Zwyczajny – zastosowanie, właściwości i skutki uboczne

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum), mylnie nazywany kasztanem, rośnie w stanie naturalnym na Bałkanach oraz w Iranie. Do reszty Europy dotarł jako drzewo parkowe. Lśniące, brązowe nasiona są trujące, gdy spożyte, jednak przetworzone stanowią skuteczne zioło na problemy z żyłami.

Inne nazwy: kasztanowiec biały, kasztanowiec pospolity, kasztan zwyczajny

Surowce lecznicze: niedojrzałe owoce (fructus immatrurus), nasiona otrzymywane z dojrzałych owoców (semen), kora (cortex), liście (folium) oraz kwiat (flos).

Substancje lecznicze:

  • Nasiona zawierają escynę (działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe) – mieszaninę saponin, flawonoidy, pochodne kumaryny, z których najważniejszymi są eskulina i eskuletyna.
  • Kwiat kasztanowca zawiera escynę, flawonoidy, cukry, kwasy polifenolowe i garbniki.
  • Kora kasztanowca – w korze występują głównie związki kumarynowe (eskulina i fraksyna), flawonoidy, garbniki i terpeny.

Kasztanowiec – właściwości lecznicze i działanie

  • wzmacniające naczynia
  • przeciwzapalne
  • przeciwobrzękowe
  • zatrzymujące krwawienia

Kasztanowiec zwyczajny – zastosowanie

Kasztanowiec na żylaki, hemoroidy i naczynka

Kasztanowiec zwyczajny ma wpływ na naczynia. Podobnie jak witamina PP, wzmacnia je, poprawia elastyczność ścian, zapobiega pękaniu przy niewielkich urazach, zmniejsza przepuszczalność naczyń i zmniejsza obrzęki. Działa przeciwzapalnie, szczególnie w przypadkach stanów zapalnych w żyłach i stanów zapalnych żylaków odbytu (hemoroidy). Zapobiega tworzeniu się zakrzepów wewnątrznaczyniowych, co jest szczególnie ważne w przypadkach nadkrzepliwości krwi oraz po dużych operacjach.

Wyciąg z kasztanowca (z nasion i kwiatów) likwiduje obrzęki powstałe na skutek stłuczeń, zwichnięć lub stanów zapalnych. Może być również stosowany w oparzeniach i odmrozinach, zapaleniach żył i owrzodzeniach na tle żylaków oraz zapaleniach ścięgien.

Wyciąg z kasztanowca zwyczajnego

Także w przewodzie pokarmowym wyciąg z kasztanowca zwyczajnego działa przeciwzapalnie i reguluje rozwój flory bakteryjnej.

Kasztanowiec może być polecany w nieżytach żołądka, w biegunkach, przy braku łaknienia, w stanach skurczowych jelit, chorym z cukrzycowymi uszkodzeniami naczyń.

Tradycja ludowa polecała noszenie przy sobie lub wkładanie do łóżek nasion kasztanowca ludziom cierpiącym na choroby stawów pochodzenia reumatycznego oraz ludziom z innymi bólami stawów i kości.

Kasztanowiec – przeciwwskazania!

Przeciwwskazaniem do stosowania kasztanowca jest ostra niewydolność nerek i ciąża.

Zbiór i suszenie

Korę zbiera się w czasie wiosny i suszy w suszarniach w temp. do 40°C.

Kwiaty (tylko białe) zrywać należy na początku kwitnienia w czasie suchej pogody. Suszyć w miejscach ocienionych, rozkładając cienką warstwą.

Nasiona (kasztany) zbieramy jesienią i suszymy w suszarniach w temperaturze do 60°C.


Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka

Mięta Pieprzowa – właściwości lecznicze

Mięta pieprzowa (Mentha piperita) jest rośliną stosunkowo młodą, pojawiła się w końcu XVII wieku jako wynik krzyżówki międzygatunkowej w południowej Anglii. Rośliny o podobnym działaniu znane były już w starożytnej Grecji. Jest

Więcej »

Łopian Większy – właściwości

Łopian większy (Arctium lappa) to dwuletnia roślina popularna w całym kraju. Łopian większy, czyli łopuch rośnie na nieużytkach, przy drogach, na brzegach lasów i w ogródkach. Inne nazwy: łopuch, głowacz, kostropacz, topień,

Więcej »
Przewiń do góry