Kminek Zwyczajny

Kminek zwyczajny (Carum carvi)

Kminek jest dwuletnią lub wieloletnią rośliną. W pierwszym roku tworzy rozetę przy ziemi, w drugim wyrastają pędy kwiatowe, ale zdarza się. że kwitnie także w trzecim roku. Kminek występuje w stanie naturalnym w Środkowej Europie, u Azji, Afryce Północnej, Australii. W Polsce jest także uprawiany.

Inne nazwy: karolek pospolity, kinin, karulek pospolity, karba.

Surowce lecznicze: dojrzale owoce (nasiona) kminku.

Substancje lecznicze:

Duże ilości olejku eterycznego (w odmianach uprawianych może osiągać do 8% ciężaru nasion). Ponadto flawonoidy, związki cukrowe, białkowe, olej tłusty, garbniki i sole mineralne.

Działanie i właściwości lecznicze kminku

  • wiatropędne
  • rozkurczowe
  • mlekopędne

Zastosowanie

Owoce kminku usprawniają pracę przewodu pokarmowego, znoszą stany skurczowe mięśniówki jelit, przywracają prawidłową czynność skurczową jelit. Zwiększają wydzielanie soków trawiennych, zapobiegają nadmiernej fermentacji w jelitach, znoszą wzdęcia brzucha, poprawiają trawienie i przyswajanie pokarmów. Kminek jest dobrze tolerowany nawet przez dzieci i osoby w wieku podeszłym, cierpiące na wzdęcia, brak łaknienia, zaparcia, a także na nadmierną fermentację w jelitach.

Dla matek karmiących jest on cennym środkiem zwiększającym ilość wytwarzanego mleka.

Kminek jest dobrym lekiem dla ludzi cierpiących na dolegliwości wątrobowe, bowiem zwiększa ilość wydzielanej żółci i ułatwia jej przepływ do dwunastnicy, a także jest korzystny dla osób cierpiących z powodu zaburzeń pracy trzustki. Kminek zwiększa także ilość wydalanego moczu.

Zbiór i suszenie

Owoce kminku zbierać należy tylko dojrzale, w dni pogodne, zwykle w końcu czerwca i na początku lipca. Wysuszone owoce należy przechowywać w płóciennych lub papierowych workach.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka


Kalina koralowa | Kasztanowiec zwyczajny | Konwalia majowa | Krwawnik pospolity

Jeżyna Fałdowana – właściwości

Jeżyna fałdowana (Rubus plicatus) to pospolity w całym kraju krzew, występuje w lasach iglastych i liściastych, na porębach, przy drogach całej Europy. Najwięcej gatunków jeżyn spotkać można w Ameryce Północnej.

Więcej »

Poziomka Pospolita

Poziomka pospolita (Fragaria vesca) w stanie dzikim występuje w lasach całego kraju, zwłaszcza w lasach iglastych, na porębach, polanach i skrajach lasów. Rośnie w strefie klimatu umiarkowanego na całej kuli ziemskiej.

Więcej »

Świetlik Łąkowy (lekarski) na oczy

Świetlik łąkowy lub świetlik lekarski (Euphrasia rostkoviana) to roślina roczna, występuje w całym kraju w stanie naturalnym. Rośnie na wilgotnych łąkach i torfowiskach oraz na brzegach lasów. Kwitnie od maja do października. Żyje

Więcej »
Przewiń do góry