Konwalia Majowa – właściwości lecznicze i zastosowanie

Konwalia majowa (Convallaria majalis) występuje w stanie naturalnym w całym kraju i w całej Europie, w strefie umiarkowanej Azji, w Chinach i Japonii, a także w Ameryce Północnej. Rośnie w wilgotnych lasach mieszanych. Dawne wierzenia ludowe traktowały konwalię jako znak pomyślności, symbol szczęścia i młodości. W Średniowieczu konwalia symbolizowała wiedzę i sztukę lekarską. Od wieków była też wykorzystywana w celach leczniczych. W związku z dużym zapotrzebowaniem na tę roślinę powiodły się próby jej uprawy na polach.

Surowce lecznicze: kwiatostan z liśćmi, bądź same liście.

Substancje lecznicze:

Dotychczas wyizolowano z konwalii 21 glikozydów kardenolidowych, z których głównym jest konwalotoksyna.

Ponadto konwalia zawiera flawonoidy, saponiny, kwasy organiczne i sole mineralne.

Konwalia majowa – właściwości lecznicze

  • nasercowe
  • moczopędne

Konwalia majowa – zastosowanie

Konwalia majowa ma zastosowanie jako cenny lek nasercowy.

Ma tonizujące i zwiększające siłę skurczu właściwości na serce. Ponadto działa uspokajająco i słabo moczopędnie. Konwalia majowa może być stosowana wtedy, gdy serce wykazuje nadwrażliwość na preparaty naparstnicy czy cebuli morskiej. Jest korzystna w przypadkach ostrej niewydolności serca, w zaburzeniach rytmu i prawokomorowej niewydolności krążenia, w wadach serca, a szczególnie w zwężeniu zastawki dwudzielnej.

Wskazaniem do stosowania konwalii jest tzw. serce płucne, czyli uszkodzenie lub przeciążenie serca z powodu chorób płuc, np. rozedmy, a także napady szybkiego bicia, kołatania serca, skłonność do obrzęków i nadciśnienie tętnicze, przy którym wykorzystywany jest głównie jej efekt moczopędny. Konwalia jest dobrze tolerowana przez ludzi w wieku podeszłym.

Zbiór i suszenie konwalii

W Polsce konwalia jest pod częściową ochroną! Nie należy jej zbierać ze stanowisk naturalnych.

Liście zbiera się przed kwitnięciem i suszy w miejscach ocienionych lub w suszarniach w temp. 80 -110°C. Zbiór konwalii powinien odbywać się w dni suche. Trzeba to robić delikatnie, aby nie zgnieść roślin. Transportować tylko rano lub nocą, a nigdy w dzień przy słonecznej pogodzie, gdyż promienie słoneczne rozkładają związki czynne zawarte w konwalii.

Kwiatostany wraz z 2 otaczającymi liśćmi suszyć można w miejscu przewiewnym, w temperaturze pokojowej lub w suszarniach w temp. 90-110°C.

Przechowywać chroniąc od światła.


Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka

Przewiń do góry