Konwalia Majowa

Konwalia majowa (Convallaria majalis) występuje w stanie naturalnym w całym kraju i w całej Europie, w strefie umiarkowanej Azji, w Chinach i Japonii, a także w Ameryce Północnej. Rośnie w wilgotnych lasach mieszanych. Dawne wierzenia ludowe traktowały konwalię jako znak pomyślności, symbol szczęścia i młodości. W Średniowieczu konwalia symbolizowała wiedzę i sztukę lekarską. Od wieków była też wykorzystywana w celach leczniczych. W związku z dużym zapotrzebowaniem na tę roślinę powiodły się próby jej uprawy na polach.

Surowce lecznicze: kwiatostan z liśćmi, bądź same liście.

Substancje lecznicze:

Dotychczas wyizolowano z konwalii 21 glikozydów kardenolidowych, z których głównym jest konwalotoksyna.

Ponadto konwalia zawiera flawonoidy, saponiny, kwasy organiczne i sole mineralne.

Reklama Activshield

Działanie i właściwości:

  • nasercowe
  • moczopędne

Konwalia zastosowanie

Konwalia jest cennym lekiem nasercowym. Ma tonizujący, zwiększający siłę skurczu, wpływ na serce. Ponadto działa uspokajająco i słabo moczopędnie. Może być stosowana wtedy, gdy serce wykazuje nadwrażliwość na preparaty naparstnicy czy cebuli morskiej. Jest korzystna w przypadkach ostrej niewydolności serca, w zaburzeniach rytmu i prawokomorowej niewydolności krążenia, w wadach serca, a szczególnie w zwężeniu zastawki dwudzielnej.

Wskazaniem do stosowania tego ziela jest tzw. serce płucne, czyli uszkodzenie lub przeciążenie serca z powodu chorób płuc, np. rozedmy, a także napady szybkiego bicia, kołatania serca, skłonność do obrzęków i nadciśnienie tętnicze, przy którym wykorzystywany jest głównie jej efekt moczopędny. Konwalia jest dobrze tolerowana przez ludzi w wieku podeszłym.

Zbiór i suszenie konwalii

W Polsce konwalia jest pod częściową ochroną – Zbiór ze stanowisk naturalnych wymaga uzgodnienia z władzami ochrony przyrody.

Liście zbiera się przed kwitnięciem i suszy w miejscach ocienionych lub w suszarniach w temp. 80 -110°C. Zbiór konwalii powinien odbywać się w dni suche. Trzeba to robić delikatnie, aby nie zgnieść roślin. Transportować tylko rano lub nocą, a nigdy w dzień przy słonecznej pogodzie, gdyż promienie słoneczne rozkładają związki czynne zawarte w konwalii.

Kwiatostany wraz z 2 otaczającymi liśćmi suszyć można w miejscu przewiewnym, w temperaturze pokojowej lub w suszarniach w temp. 90-110°C.

Przechowywać chroniąc od światła.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka


Kalina koralowa | Kasztanowiec zwyczajny | Kminek zwyczajny | Krwawnik pospolity

Reklama Activshield

Brzoza Brodawkowata

Brzoza brodawkowata (Betula verrucosa) występuje w lasach, na obrzeżach pól, przy drogach i na łąkach. Rośnie w całej Europie, w Azji – od gór Ałtaj na południu po Zachodnią Syberię. Inne nazwy: brzoza biała,

Czytaj więcej »

Skrzyp Polny

Skrzyp polny (Equisetum arvense) Inne gatunki to skrzyp leśny (Equisetum silvaticum) o pędach silnie rozgałęzionych i często zwisających, skrzyp olbrzymi (Equisetum maximum) o białych międzywęźlach, łąkowy (o sinozielonych pędach – Equisetum pratense) oraz skrzyp

Czytaj więcej »
Przewiń do góry