Konwalia majowa (Convallaria majalis) występuje w stanie naturalnym w całym kraju i w całej Europie, w strefie umiarkowanej Azji, w Chinach i Japonii, a także w Ameryce Północnej. Rośnie w wilgotnych lasach mieszanych. Dawne wierzenia ludowe traktowały konwalię jako znak pomyślności, symbol szczęścia i młodości. W Średniowieczu konwalia symbolizowała wiedzę i sztukę lekarską. Od wieków była też wykorzystywana w celach leczniczych. W związku z dużym zapotrzebowaniem na tę roślinę powiodły się próby jej uprawy na polach.
Surowce lecznicze: kwiatostan z liśćmi, bądź same liście.
Substancje lecznicze:
Dotychczas wyizolowano z konwalii 21 glikozydów kardenolidowych, z których głównym jest konwalotoksyna.
Ponadto konwalia zawiera flawonoidy, saponiny, kwasy organiczne i sole mineralne.
Działanie i właściwości:
- nasercowe
- moczopędne
Konwalia zastosowanie
Konwalia jest cennym lekiem nasercowym. Ma tonizujący, zwiększający siłę skurczu, wpływ na serce. Ponadto działa uspokajająco i słabo moczopędnie. Może być stosowana wtedy, gdy serce wykazuje nadwrażliwość na preparaty naparstnicy czy cebuli morskiej. Jest korzystna w przypadkach ostrej niewydolności serca, w zaburzeniach rytmu i prawokomorowej niewydolności krążenia, w wadach serca, a szczególnie w zwężeniu zastawki dwudzielnej.
Wskazaniem do stosowania tego ziela jest tzw. serce płucne, czyli uszkodzenie lub przeciążenie serca z powodu chorób płuc, np. rozedmy, a także napady szybkiego bicia, kołatania serca, skłonność do obrzęków i nadciśnienie tętnicze, przy którym wykorzystywany jest głównie jej efekt moczopędny. Konwalia jest dobrze tolerowana przez ludzi w wieku podeszłym.
Zbiór i suszenie konwalii
W Polsce konwalia jest pod częściową ochroną – Zbiór ze stanowisk naturalnych wymaga uzgodnienia z władzami ochrony przyrody.
Liście zbiera się przed kwitnięciem i suszy w miejscach ocienionych lub w suszarniach w temp. 80 -110°C. Zbiór konwalii powinien odbywać się w dni suche. Trzeba to robić delikatnie, aby nie zgnieść roślin. Transportować tylko rano lub nocą, a nigdy w dzień przy słonecznej pogodzie, gdyż promienie słoneczne rozkładają związki czynne zawarte w konwalii.
Kwiatostany wraz z 2 otaczającymi liśćmi suszyć można w miejscu przewiewnym, w temperaturze pokojowej lub w suszarniach w temp. 90-110°C.
Przechowywać chroniąc od światła.
Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka
Kalina koralowa | Kasztanowiec zwyczajny | Kminek zwyczajny | Krwawnik pospolity