Krwawnik Pospolity

Popularny w całym kraju krwawnik pospolity (Achillea millefolium), występuje na łąkach, miedzach pól, nieużytkach. W stanie naturalnym występuje w całej Europie, w Azji, Ameryce i Australii. Już starożytni Grecy i Etruskowie znali właściwości przeciwkrwotoczne tej rośliny.

Łacińska nazwa Achillea wiąże to ziele z mitycznym bohaterem Iliady.

Inne nazwy: stolist, renisz.

Surowce lecznicze: kwiat i ziele krwawnika.

Substancje lecznicze: Głównie olejek eteryczny, którego podstawą jest azulen – alkohol seskwiterpenowy o identycznym składzie chemicznym jak azulen zawarty w rumianku.

Ponadto terpeny, garbniki, substancja gorzka, flawonoidy, aminy, furanokumaryny, sole mineralne, z których najwięcej jest związków magnezu.

Krwawnik działanie i właściwości lecznicze

ziele krwawnika:

  • przeciwkrwotoczne
  • żołądkowe
  • rozkurczowe
  • przeciwzapalne

kwiat krwawnika:

  • przeciwzapalne
  • przeciwskurczowe
  • bakteriostatyczne

Krwawnik pospolity zastosowanie

Ziele krwawnika, jak nazwa wskazuje, ma właściwości hamujące wszelkie krwawienia. Zatrzymuje niewielkie krwawienia w przewodzie pokarmowym, czy to w przebiegu choroby wrzodowej, czy w krwawieniach z żylaków odbytu. Może także hamować krwawienia z dróg oddechowych i pluć.

Substancje gorzkie zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, przez co poprawiają trawienie i zwiększają łaknienie. Krwawnik znosi skurcze mięśni gładkich jelit, dróg żółciowych i moczowych. Może być korzystny w leczeniu zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego, takich jak wzdęcia, odbijania, przewlekłe zaparcia i stany skurczowe jelit.

Właściwości przeciwzapalne i bakteriostatyczne kwiatu krwawnika są podobne do właściwości rumianku. Znosi stany zapalne jamy ustnej i gardła, zapalenia zatok obocznych nosa i zapalenia narządu rodnego. Jest polecany w upławach i uporczywym świądzie sromu.

Może być stosowany zewnętrznie w otarciach naskórka, drobnych skaleczeniach, pękaniu skóry, oparzeniach, trądziku, wyprysku, a także odmrozinach.

Kwiat krwawnika działa silniej niż ziele.

Z czym łączyć krwawnik?

Krwawnik skutki uboczne!

U niektórych osób krwawnik pospolity może wywoływać uczulenie kontaktowe, a dłuższe stosowanie czasem zwiększa wrażliwość skóry na światło.

Krwawnik – zbiór i suszenie

Krwawnik pospolity należy zbierać w okresie kwitnienia, tj. od lipca do września. Kwiaty zbieramy ścinając całe baldachy, a ziele ścinając Pędy w połowie wysokości. Suszymy w miejscach ocienionych, przewiewnych lub w suszarniach w temperaturze nie wyższej niż 35°C. Przechowywać chroniąc przed światłem.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka

Podbiał Pospolity

Podbiał pospolity (Tussilago farfara) to roślina popularna w całym kraju, rośnie przy drogach, na polach, groblach, w miejscach wilgotnych, w lasach na pogorzeliskach. Występuje w strefie klimatu umiarkowanego w Azji

Więcej »

Sosna Zwyczajna

Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris) to najpopularniejsze chyba w naszym kraju drzewo. Rośnie w całej strefie umiarkowanej na półkuli północnej. Może osiągać 40 m wysokości. Pojedynczo rosnące okazy owocują w 25

Więcej »

Świetlik Łąkowy (lekarski) na oczy

Świetlik łąkowy lub świetlik lekarski (Euphrasia rostkoviana) to roślina roczna, występuje w całym kraju w stanie naturalnym. Rośnie na wilgotnych łąkach i torfowiskach oraz na brzegach lasów. Kwitnie od maja do października. Żyje

Więcej »
Przewiń do góry