Lipa drobnolistna (Tilia cordata) i Lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos)
Kwiat lipy szerokolistnej i drobnolistnej jest cennym surowcem ze względu na jej właściwości lecznicze. Lipa ma właściwości uspokajające. Jest stosowana w profilaktyce leczeniu podwyższonego ciśnienia krwi związanego z miażdżycą i napięciem nerwowym. Jej relaksujące działanie w połączeniu z ogólnym działaniem na układ krwionośny daje kwiatom lipy rolę w leczeniu niektórych form migreny. Działanie napotne herbaty z lipy ma zastosowanie w gorączkowych przeziębieniach i grypie.
Inne nazwy: lipa małolistna i lipa wielkolistna.
Surowiec leczniczy: kwiat lipy (Tiliae flos)
Substancje lecznicze: flawonoidy, olejek eteryczny, związki śluzowe, fitosterole, trójterpeny, kwasy organiczne.
Lipa – właściwości lecznicze i działanie
Kwiat lipy (Tiliae flos) właściwości ma następujące właściwości i działanie lecznicze:
- napotne
- przeciwzapalne i osłaniające
- uspokajające
- moczopędne
- żółciopędne i przeciwskurczowe
- poprawiające przemianę materii
Kwiat lipy – zastosowanie
Kwiat lipy pobudza wydzielanie gruczołów trawiennych, zwiększając wydzielanie soku żołądkowego, żółci, a także produkcję moczu. Herbata lipowa poprawia więc trawienie i przyswajanie pokarmów oraz wydalanie toksycznych produktów przemiany materii. Bogata zawartość śluzów działa osłaniające na śluzówkę żołądka, zapobiega samotrawieniu.
Herbata z lipy jest od wieków znanym środkiem napotnym, korzystnym w leczeniu przeziębień, angin, gryp oraz zapaleń oskrzeli i płuc. Śluzy działają łagodnie przeciwzapalnie, ponadto wykazują działanie osłaniające, powlekające i zmiękczające. Zapewnia to efekt łagodzący kaszel i kojący ból gardła.
Herbata z lipy ma także działanie uspokajające. Chociaż jest ono łagodne, może być z powodzeniem polecane ludziom pracującym umysłowo, w stanach znużenia i przemęczenia, w przypadkach słabej koncentracji uwagi. Przynosi także ulgę w nerwobólach.
Wyciąg z kwiatów lipy może być używany do płukania ust i gardła, a także do kąpieli przy bólach kostnych i nerwobólach. Używany do płukania włosów wzmacnia je i zapobiega wypadaniu.
Lipa – przeciwwskazania
Lipa jest jednym z najbezpieczniejszych ziół, nawet przy długotrwałym stosowaniu. Nie ma przeciwwskazań do picia herbaty z kwiatów lipy.
Z czym łączyć lipę?
- Na wysokie ciśnienie krwi lipa może być używana z głogiem i jałowcem.
- Na napięcie nerwowe: z chmielem.
- Na przeziębienie: z kwiatem bzu.
Kiedy zbierać kwiat lipy
Drzewo lipy rośnie w całym kraju, największe skupiska spotyka się na południu, jest też popularne w całej Europie. Lipa europejska (Tilia Europea) to naturalna hybryda lip szerokolistnej i drobnolistnej. Nie należy zbierać lipy srebrzystej (Tilia argentea), której liście są od spodu srebrzystej barwy.
W okresie kwitnienia, w końcu czerwca i w lipcu, zrywać należy kwiatostany składające się z 3-9 kwiatów zrośniętych z podsadką. Kwiaty należy zrywać na początku kwitnienia, odrzucać kwiaty przekwitnięte.
Suszyć rozkładając cienką warstwą na papierze w ciemnym, przewiewnym pomieszczeniu. W czasie suszenia w suszarniach temperatura nie powinna być wyższa niż 40°C.
Po wyschnięciu należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pudełkach.
Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka