Lipa – właściwości i działanie

Lipa drobnolistna (Tilia cordata) i Lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos) 

Kwiat lipy szerokolistnej i drobnolistnej jest cennym surowcem ze względu na jej właściwości lecznicze. Lipa ma właściwości uspokajające. Jest stosowana w profilaktyce leczeniu podwyższonego ciśnienia krwi związanego z miażdżycą i napięciem nerwowym. Jej relaksujące działanie w połączeniu z ogólnym działaniem na układ krwionośny daje kwiatom lipy rolę w leczeniu niektórych form migreny. Działanie napotne herbaty z lipy ma zastosowanie w gorączkowych przeziębieniach i grypie.

Inne nazwy: lipa małolistna i lipa wielkolistna.

Surowiec leczniczy: kwiat lipy (Tiliae flos)

Substancje lecznicze: flawonoidy, olejek eteryczny, związki śluzowe, fitosterole, trójterpeny, kwasy organiczne.

Lipa – właściwości lecznicze i działanie

Kwiat lipy (Tiliae flos) właściwości ma następujące właściwości i działanie lecznicze:

  • napotne
  • przeciwzapalne i osłaniające
  • uspokajające
  • moczopędne
  • żółciopędne i przeciwskurczowe
  • poprawiające przemianę materii

Kwiat lipy – zastosowanie

Kwiat lipy pobudza wydzielanie gruczołów trawiennych, zwiększając wydzielanie soku żołądkowego, żółci, a także produkcję moczu. Herbata lipowa poprawia więc trawienie i przyswajanie pokarmów oraz wydalanie toksycznych produktów przemiany materii. Bogata zawartość śluzów działa osłaniające na śluzówkę żołądka, zapobiega samotrawieniu.

Herbata z lipy jest od wieków znanym środkiem napotnym, korzystnym w leczeniu przeziębień, angin, gryp oraz zapaleń oskrzeli i płuc. Śluzy działają łagodnie przeciwzapalnie, ponadto wykazują działanie osłaniające, powlekające i zmiękczające. Zapewnia to efekt łagodzący kaszel i kojący ból gardła.

Herbata z lipy ma także działanie uspokajające. Chociaż jest ono łagodne, może być z powodzeniem polecane ludziom pracującym umysłowo, w stanach znużenia i przemęczenia, w przypadkach słabej koncentracji uwagi. Przynosi także ulgę w nerwobólach.

Wyciąg z kwiatów lipy może być używany do płukania ust i gardła, a także do kąpieli przy bólach kostnych i nerwobólach. Używany do płukania włosów wzmacnia je i zapobiega wypadaniu.

Lipa – przeciwwskazania

Lipa jest jednym z najbezpieczniejszych ziół, nawet przy długotrwałym stosowaniu. Nie ma przeciwwskazań do picia herbaty z kwiatów lipy.

Z czym łączyć lipę?

Kiedy zbierać kwiat lipy

Drzewo lipy rośnie w całym kraju, największe skupiska spotyka się na południu, jest też popularne w całej Europie. Lipa europejska (Tilia Europea) to naturalna hybryda lip szerokolistnej i drobnolistnej. Nie należy zbierać lipy srebrzystej (Tilia argentea), której liście są od spodu srebrzystej barwy.

W okresie kwitnienia, w końcu czerwca i w lipcu, zrywać należy kwiatostany składające się z 3-9 kwiatów zrośniętych z podsadką. Kwiaty należy zrywać na początku kwitnienia, odrzucać kwiaty przekwitnięte.

Suszyć rozkładając cienką warstwą na papierze w ciemnym, przewiewnym pomieszczeniu. W czasie suszenia w suszarniach temperatura nie powinna być wyższa niż 40°C.

Po wyschnięciu należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pudełkach.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka


Scroll to Top
Przewiń do góry