Macierzanka Piaskowa – zastosowanie i właściwości lecznicze

Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum) jest używana na problemy z oddychaniem, w tym kaszel, zapalenie oskrzeli i obrzęk dróg oddechowych. Przyjmują się ją również na zaburzenia nerek i pęcherza moczowego, gaz w jelitach i kolkę. Niektórzy ludzie stosują dziki tymianek bezpośrednio na skórę w przypadku zapalenia stawów i skręceń.

Macierzankę znaleźć można w lasach, na piaszczystych polanach, w miejscach silnie nasłonecznionych, na nieużytkach. Macierzanka piaskowa występuje w całym kraju i w całej Europie, w Azji, w Indiach oraz w Ameryce Płn. Kwitnie od czerwca do września różowo-liliowymi kwiatami. W czasach starożytnych była m.in. wykorzystywana do balsamowania zwłok i jako ochrona przed czarną śmiercią

Inne nazwy: cząberek, dziki tymianek

Surowce lecznicze: ziele macierzanki.

Substancje lecznicze: olejek eteryczny (ilość zależy od rodzaju ziela), ponadto garbniki, związki gorzkie, flawonoidy, kwasy organiczne i sole mineralne.

Macierzanka piaskowa właściwości lecznicze

  • wykrztuśne
  • dezynfekujące
  • żołądkowe

Macierzanka piaskowa zastosowanie

Ziele macierzanki piaskowej jest dobrym lekiem wykrztuśnym zwiększającym produkcję śluzu, pobudza ruchy rzęsek nabłonka oddechowego, czym ułatwia oczyszczanie się dróg oddechowych z pyłów, które wdychamy z powietrzem lub dymem tytoniowym. Zapobiega wzrostowi bakterii w drogach oddechowych. Właściwości macierzanki czynią ją cennym zielem dla palaczy tytoniu i chorych na przewlekłe nieżyty oskrzeli.

Garbniki i olejek eteryczny z macierzanki dezynfekują drogi oddechowe i przewód pokarmowy od jamy ustnej aż po jelito grube. Zapobiegają zbyt szybkiemu rozwojowi bakterii i nadmiernej fermentacji w przewodzie pokarmowym. Macierzanka pobudza wydzielanie soków trawiennych w przewodzie pokarmowym, znosi wzdęcia brzucha i jest korzystnym lekiem w nieżycie niedokwaśnym.

Wyciąg z macierzanki na błony śluzowe narządów rodnych działa ściągająco i dezynfekująco, podobnie działa na skórę. Może być używany do leczenia drobnych skaleczeń, oparzeń, a także w przypadkach użądleń przez owady, przynosi poprawę w nerwobólach i stłuczeniach po urazach.

Macierzanka może być wykorzystywana w przypadkach kataru, bólów głowy, migreny, a także w bolesnym miesiączkowaniu.

Macierzanka a ciąża i karmienie piersią

Niewiele wiadomo na temat stosowania tymianku w czasie ciąży i karmienia piersią. Dla bezpieczeństwa unikaj używania.

Skutki uboczne i bezpieczeństwo

Macierzanka piaskowa jest bezpieczna w ilościach stosowanych w żywności i wydaje się bezpieczny dla większości dorosłych, gdy jest stosowany jako lek.

Zaburzenia tarczycy: Dziki tymianek może spowolnić aktywność tarczycy, ponieważ może wpływać na hormony, które kontrolują tarczycę. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz problemy z tarczycą i chcesz stosować macierzankę.

Zbiór i suszenie macierzanki

Ziele macierzanki należy zbierać w czasie kwitnienia od czerwca do września, ścinając młode, niezdrewniałe pędy.

Suszyć w cieniu rozkładając cienką warstwą, lub w suszarniach w temp. nie wyższej niż 35°C.

Przechowywać w szczelnie zamkniętych pudełkach.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka


Malina właściwa | Marchew zwyczajna | Melisa lekarska | Mięta pieprzowa | Mniszek lekarski

Mięta Pieprzowa

Mięta pieprzowa (Mentha piperita) jest rośliną stosunkowo młodą, pojawiła się w końcu XVII wieku jako wynik krzyżówki międzygatunkowej w południowej Anglii. Rośliny o podobnym działaniu znane były już w starożytnej Grecji. Jest

Więcej »

Dziurawiec Zwyczajny – właściwości

Niewiele ziół jest tak dobrze znanych jak dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum). Popularność ta wynika z jego działania i potwierdzonej badaniami naukowymi i doświadczeniem skuteczności w leczeniu lekkiej i umiarkowanej depresji.

Więcej »

Szałwia lekarska

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) jest od kilku wieków uprawiana w naszym kraju. Pochodzi z krajów Basenu Morza Śródziemnego. Jest rośliną wieloletnią. Zakwita w drugim roku życia, w maju i czerwcu fiołkowymi,

Więcej »
Przewiń do góry