Macierzanka Piaskowa – właściwości lecznicze i przeciwwskazania

Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum) ma zastosowanie na problemy z oddychaniem, w tym kaszel, zapalenie oskrzeli i obrzęk dróg oddechowych. Posiada właściwości lecznicze pomocne na zaburzenia nerek i pęcherza moczowego, gaz w jelitach i kolkę. Niektórzy ludzie stosują ją bezpośrednio na skórę w przypadku zapalenia stawów i skręceń. Sprawdź jej przeciwwskazania.

Macierzankę znaleźć można w lasach, na piaszczystych polanach, w miejscach silnie nasłonecznionych, na nieużytkach. Macierzanka piaskowa występuje w całym kraju i w całej Europie, w Azji, w Indiach oraz w Ameryce Płn. Kwitnie od czerwca do września różowo-liliowymi kwiatami. W czasach starożytnych była m.in. wykorzystywana do balsamowania zwłok i jako ochrona przed czarną śmiercią

Inne nazwy: cząberek, dziki tymianek.

Surowce lecznicze: ziele macierzanki.

Substancje lecznicze: olejek eteryczny (ilość zależy od rodzaju ziela), ponadto garbniki, związki gorzkie, flawonoidy, kwasy organiczne i sole mineralne.

Macierzanka piaskowa – właściwości lecznicze

  • wykrztuśne
  • dezynfekujące
  • żołądkowe

Macierzanka piaskowa – zastosowanie

Ziele macierzanki piaskowej jest dobrym lekiem wykrztuśnym zwiększającym produkcję śluzu.

Pobudza ruchy rzęsek nabłonka oddechowego, czym ułatwia oczyszczanie się dróg oddechowych z pyłów, które wdychamy z powietrzem lub dymem tytoniowym. Zapobiega wzrostowi bakterii w drogach oddechowych. Właściwości macierzanki czynią ją cennym zielem dla palaczy tytoniu i chorych na przewlekłe nieżyty oskrzeli.

Garbniki i olejek eteryczny z macierzanki dezynfekują drogi oddechowe i przewód pokarmowy od jamy ustnej aż po jelito grube. Zapobiegają zbyt szybkiemu rozwojowi bakterii i nadmiernej fermentacji w przewodzie pokarmowym. Macierzanka pobudza wydzielanie soków trawiennych w przewodzie pokarmowym, znosi wzdęcia brzucha i jest korzystnym lekiem w nieżycie niedokwaśnym.

Wyciąg z macierzanki na błony śluzowe narządów rodnych działa ściągająco i dezynfekująco, podobnie działa na skórę. Może być używany do leczenia drobnych skaleczeń, oparzeń, a także w przypadkach użądleń przez owady, przynosi poprawę w nerwobólach i stłuczeniach po urazach.

Macierzanka piaskowa może być wykorzystywana w przypadkach kataru, bólów głowy, migreny, a także w bolesnym miesiączkowaniu.

Macierzanka piaskowa – przeciwwskazania

Macierzanka piaskowa jest bezpieczna w ilościach stosowanych w żywności i wydaje się bezpieczna dla większości dorosłych, gdy jest stosowany jako lek.

Przeciwwskazaniem do stosowania macierzanki są zaburzenia tarczycy. Macierzanka piaskowa może spowolnić aktywność tarczycy, ponieważ może wpływać na hormony, które kontrolują tarczycę. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz problemy z tarczycą i chcesz stosować macierzankę.

Niewiele wiadomo na temat stosowania macierzanki w czasie ciąży i karmienia piersią. Dla bezpieczeństwa unikaj używania.

Zbiór i suszenie macierzanki

Ziele macierzanki należy zbierać w czasie kwitnienia od czerwca do września, ścinając młode, niezdrewniałe pędy.

Suszyć w cieniu rozkładając cienką warstwą, lub w suszarniach w temp. nie wyższej niż 35°C.

Przechowywać w szczelnie zamkniętych pudełkach.


Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka

Przewiń do góry