Mięta Pieprzowa

Mięta pieprzowa (Mentha piperita) jest rośliną stosunkowo młodą, pojawiła się w końcu XVII wieku jako wynik krzyżówki międzygatunkowej w południowej Anglii. Rośliny o podobnym działaniu znane były już w starożytnej Grecji. Jest uprawiana w całej Europie, a także w Ameryce Płn. i Afryce.

Miętę pieprzową można odróżnić od innych gatunków smaku. Po zgryzieniu liści mamy w ustach uczucie chłodu.

Inne nazwy: miętkiew, miętkiewka.

Surowce lecznicze: liście.

Substancje lecznicze: olejek eteryczny (główny składnik: mentol), ponadto garbniki, goryczki, kwasy organiczne i sole mineralne.

Mięta właściwości lecznicze i działanie

  • żołądkowe
  • wiatropędne
  • żółciopędne
  • dezynfekujące
  • rozkurczowe
  • przeciwbólowe
  • uspokajające

Mięta pieprzowa zastosowanie

Mięta pobudza wytwarzanie soków trawiennych, soku żołądkowego i żółci, co ułatwia trawienie pokarmów. Zwiększa łaknienie, znosi nadmierne skurcze mięśni gładkich przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, usuwa wzdęcia brzucha. Zabija bakterie w przewodzie pokarmowym i drogach żółciowych. Zwiększa ilość wydalanego moczu, ma działanie uspokajające i nieznacznie obniża ciśnienie krwi.

Herbata miętowa jest stosowana jako napoj gaszący pragnienie u ludzi pracujących w wysokich temperaturach.

W leczeniu znalazł również zastosowanie wydestylowany z liści olejek miętowy, który działa podobnie jak liście mięty, a ponadto ma właściwości przeciwbólowe – znosi bóle stawowe i nerwobóle. Ze względu na działanie dezynfekujące dodawany jest do past do mycia zębów. Stosowany w postaci aerozolu ma silne własności bakteriobójcze, może być używany do inhalacji w chorobach układu oddechowego, jak zapalenie oskrzeli i zapalenie zatok, zmniejsza także obrzęk błony śluzowej nosa. Olejek miętowy znalazł również zastosowanie w przemyśle spożywczym.

Zbiór i suszenie

Liście i ulistnione szczyty pędów należy zbierać w czerwcu, gdy pojawią się pąki kwiatowe, ale zanim jeszcze mieta zakwitnie. Należy wybierać liście zdrowe, bez śladów rdzy i szkodników. Pędy ścinamy zostawiając ok. 5-10 cm łodygę, nad ziemią. Suszenie powinno odbywać się w miejscach przewiewnych, ocienionych.
Ususzone liście należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pudełkach.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka


Macierzanka piaskowa | Malina właściwa | Marchew zwyczajna | Melisa lekarska | Mniszek lekarski

Glistnik jaskółcze ziele

Chelidonium majus Glistnik jaskółcze ziele występuje w całym kraju przy drogach, nad brzegami rzek, w lasach i parkach. Rośnie w całej Europie, Azji, Ameryce Południowej. Może być uprawiany. Roślina ta

Czytaj więcej »

Lipa Tilia

Lipa drobnolistna (Tilia cordata) i Lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos)  Drzewo lipy rośnie w całym kraju, największe skupiska spotyka się na południu, jest też popularne w całej Europie. Kwiat lipy szeroko- i drobnolistnej

Czytaj więcej »

Róża Dzika

Dzika róża (Rosa canina) to krzew pospolicie występujący w całym kraju. Rośnie na miedzach, przy drogach, w zaroślach, czasem jest sadzony na żywopłoty. Ma haczykowato zakrzywione kolce, kwiaty pojedyncze, pięciopłatkowe. Kwitnie od

Czytaj więcej »
Przewiń do góry