Perz Właściwy

Pospolity chwast, perz właściwy (Elymus caninus = Agropyron caninus) rośnie na polach w całym kraju, najczęściej glebach lekkich. Występuje także przy brzegach lasów, na polanach i nieużytkach. Perz jest rośliną wieloletnią o bardzo długich, czołgających kłączach, osiągających kilkanaście metrów długości. Kwitnie od czerwca do września.

Inne nazwy: biały perz, psia pasza, pyrnik.

Surowce lecznicze: kłącze perzu.

Substancje lecznicze:

inozyt (związek z grupy witamin B), witaminę C, łatwo przyswajalne węglowodany, mannit i trytycyna, związki białkowe, olejek eteryczny, kwasy organiczne, sole mineralne (dużo rozpuszczalnej i łatwo przyswajalnej krzemionki).

Działanie i właściwości lecznicze perzu

  • moczopędne
  • poprawiające przemianę materii

Zastosowanie kłącza perzu

Kłącze perzu pobudza wydzielanie moczu i ułatwia wydalanie z organizmu toksycznych produktów przemiany materii, a głównie mocznika. Zawarty w nich inozyt ma korzystny wpływ na wątrobę, przeciwdziała jej stłuszczeniu, powoduje obniżenie poziomu tłuszczów i cholesterolu we krwi, stąd przeciwmiażdżycowe działanie perzu.

Łatwo przyswajalna krzemionka przeciwdziała procesom starzenia się tkanki łącznej skóry, chrząstek stawowych, naczyń i starzenia się w ogóle. Zapobiega nadmiernej łamliwości i przepuszczalności naczyń.

Perz może być stosowany w kamicy moczowej, w przypadkach upośledzonej czynności wydzielniczej nerek z towarzyszącymi obrzękami. W chorobach wątroby z upośledzoną zdolnością wytwarzania żółci i ze skłonnością do tworzenia kamieni w drogach żółciowych.

Kłącza perzu przynoszą poprawę przy miażdżycy i w chorobach stawów i kości, w gośćcu, a także w przypadku trądziku młodzieńczego. Znoszą niekorzystny wpływ długotrwałej antybiotykoterapii na przewód pokarmowy. Perz jest uważany za ziele przeciwcukrzycowe.

Zbiór i suszenie

Kłącza perzu zbierać należy jesienią lub wczesną wiosną np. przy okazji prac polowych. Należy go szczególnie starannie opłukać w kilku wodach i rozłożyć cienką warstwą, aby wysechł. Perz możemy suszyć nawet w miejscach nasłonecznionych, przewiewnych lub w suszarniach.

Przechowywać należy w płóciennych woreczkach w suchych pomieszczeniach.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka

Cząber Ogrodowy – właściwosci lecznicze

Cząber ogrodowy (Satureia hortensis) pochodzi ze wschodnich rejonów obszaru śródziemnomorskiego. Jest rośliną jednoroczną, dość silnie rozgałęzioną i rosnącą do ok. 30 cm. Ma pojedyncze, małe kwiaty w kolorze białym, fiołkowym

Więcej »

Łopian Większy – właściwości

Łopian większy (Arctium lappa) to dwuletnia roślina popularna w całym kraju. Łopian większy, czyli łopuch rośnie na nieużytkach, przy drogach, na brzegach lasów i w ogródkach. Inne nazwy: łopuch, głowacz, kostropacz, topień,

Więcej »

Jarząb Pospolity

Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia) to krzew, który rośnie w lasach i parkach w całym kraju. Sadzi się go przy drogach i przy ulicach miast jako roślinę ozdobną. Może osiągać nawet

Więcej »
Scroll to Top
Przewiń do góry