Pierwiosnek Lekarski

Pierwiosnek lekarski (Primula veris)

Pierwiosnek lekarski występuje w całym kraju, w lasach suchych, w miejscach słonecznych, na wzgórzach, na glebach wapiennych. Dziko rosnący pierwiosnek jest pod ochroną. Do celów leczniczych używa się tylko rośliny pochodzące z upraw. Pierwiosnek w stanie naturalnym występuje w całej Europie i we wschodniej Syberii. W celach leczniczych można także używać surowców pochodzących z pierwiosnka wyniosłego (Primula elatior).

Inne nazwy: prymula, prymulka, kluczyki.

Surowce lecznicze: korzeń, czasem kwiaty i liście.

Substancje lecznicze:

Korzeń – saponiny trójterpenowe (z głównym związkiem tej grupy kwasem prymulowym), ponadto glikozydy fenolowe, garbniki, substancje gorzkie, ślady olejku eterycznego i sole mineralne.

Kwiaty – saponiny i flawonoidy.

Liście – witamina C.

Działanie i właściwości lecznicze pierwiosnka

  • wykrztuśne

Zastosowanie

Pierwiosnek przynosi ulgę w suchym uporczywym kaszlu, rozrzedza bowiem i zwiększa ilość śluzu produkowanego w drogach oddechowych. Ułatwia odkrztuszanie wydzieliny z oskrzeli. Jest skutecznym lekiem przy zapaleniach gardła i krtani, zapaleniach oskrzeli. Pierwiosnek może być korzystnym lekiem w leczeniu gruźlicy i pylicy płuc, dla palaczy tytoniu i ludzi narażonych na wdychanie dymów i pyłów przemysłowych.

Pierwiosnek zwiększa nieco ilość wydalanego moczu. Może być z powodzeniem stosowany przy nerwicy, migrenie i bólach stawów.

Zbiór i suszenie

Korzenie wykopujemy od marca do maja. Po umyciu i rozdrobnieniu, należy je rozłożyć cienką warstwą w miejscach ocienionych. Suszyć w temperaturze nie wyższej niż 4O°C.

Kwiaty należy zbierać wraz z kielichami w porze kwitnienia, kwietniu i maju. Suszyć w miejscach ocienionych.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka

do góry


Perz właściwy | Podbiał pospolity | Pokrzywa zwyczajna | Porzeczka czarna | Poziomka pospolita

Przewiń do góry