Pierwiosnek Lekarski – właściwości lecznicze i zastosowanie

Pierwiosnek lekarski (Primula veris) występuje w całym kraju, w lasach suchych, w miejscach słonecznych, na wzgórzach, na glebach wapiennych. Dziko rosnący pierwiosnek jest pod ochroną! Do celów leczniczych używa się tylko rośliny pochodzące z upraw. Pierwiosnek w stanie naturalnym występuje w całej Europie i we wschodniej Syberii. W celach leczniczych można także używać surowców pochodzących z pierwiosnka wyniosłego (Primula elatior).

Inne nazwy: prymula, prymulka, kluczyki.

Surowce lecznicze: korzeń, czasem kwiaty i liście.

Substancje lecznicze:

  • Korzeń: saponiny trójterpenowe (z głównym związkiem tej grupy kwasem prymulowym), ponadto glikozydy fenolowe, garbniki, substancje gorzkie, ślady olejku eterycznego i sole mineralne.
  • Kwiaty: saponiny i flawonoidy.
  • Liście (ziele): witamina C.

Pierwiosnek lekarski – właściwości lecznicze i działanie

  • wykrztuśne

Pierwiosnek lekarski – zastosowanie

Pierwiosnek przynosi ulgę w suchym uporczywym kaszlu, rozrzedza bowiem i zwiększa ilość śluzu produkowanego w drogach oddechowych. Ułatwia odkrztuszanie wydzieliny z oskrzeli. Jest skutecznym lekiem przy zapaleniach gardła i krtani, zapaleniach oskrzeli. Pierwiosnek może być korzystnym lekiem w leczeniu gruźlicy i pylicy płuc, dla palaczy tytoniu i ludzi narażonych na wdychanie dymów i pyłów przemysłowych.

Pierwiosnek zwiększa nieco ilość wydalanego moczu. Może być z powodzeniem stosowany przy nerwicy, migrenie i bólach stawów.

Pierwiosnek lekarski – zbiór i suszenie

Korzenie pierwiosnka wykopujemy od marca do maja. Po umyciu i rozdrobnieniu należy je rozłożyć cienką warstwą w miejscach ocienionych. Suszyć w temperaturze nie wyższej niż 4O°C.

Kwiaty należy zbierać wraz z kielichami w porze kwitnienia, kwietniu i maju. Suszyć w miejscach ocienionych.


  • Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka

Dziewanna wielkokwiatowa – właściwości

Dziewanna wielkokwiatowa (Verbascum thapsiforme) występuje w całym kraju na glebach piaszczystych, na słonecznych wzgórzach, przy drogach. Można ją również uprawiać. W pierwszym roku wyrastają duże rozpostarte przy ziemi liście, w drugim

Więcej »

Sosna Zwyczajna

Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris) to najpopularniejsze chyba w naszym kraju drzewo. Rośnie w całej strefie umiarkowanej na półkuli północnej. Może osiągać 40 m wysokości. Pojedynczo rosnące okazy owocują w 25

Więcej »
Przewiń do góry