Pierwiosnek Lekarski – właściwości lecznicze i zastosowanie

Pierwiosnek lekarski (Primula veris)

Pierwiosnek lekarski występuje w całym kraju, w lasach suchych, w miejscach słonecznych, na wzgórzach, na glebach wapiennych. Dziko rosnący pierwiosnek jest pod ochroną. Do celów leczniczych używa się tylko rośliny pochodzące z upraw. Pierwiosnek w stanie naturalnym występuje w całej Europie i we wschodniej Syberii. W celach leczniczych można także używać surowców pochodzących z pierwiosnka wyniosłego (Primula elatior).

Inne nazwy: prymula, prymulka, kluczyki.

Surowce lecznicze: korzeń, czasem kwiaty i liście.

Substancje lecznicze:

  • Korzeń: saponiny trójterpenowe (z głównym związkiem tej grupy kwasem prymulowym), ponadto glikozydy fenolowe, garbniki, substancje gorzkie, ślady olejku eterycznego i sole mineralne.
  • Kwiaty: saponiny i flawonoidy.
  • Liście: witamina C.

Pierwiosnek lekarski – właściwości lecznicze i działanie

  • wykrztuśne

Pierwiosnek lekarski – zastosowanie

Pierwiosnek przynosi ulgę w suchym uporczywym kaszlu, rozrzedza bowiem i zwiększa ilość śluzu produkowanego w drogach oddechowych. Ułatwia odkrztuszanie wydzieliny z oskrzeli. Jest skutecznym lekiem przy zapaleniach gardła i krtani, zapaleniach oskrzeli. Pierwiosnek może być korzystnym lekiem w leczeniu gruźlicy i pylicy płuc, dla palaczy tytoniu i ludzi narażonych na wdychanie dymów i pyłów przemysłowych.

Pierwiosnek zwiększa nieco ilość wydalanego moczu. Może być z powodzeniem stosowany przy nerwicy, migrenie i bólach stawów.

Pierwiosnek lekarski – zbiór i suszenie

Korzenie wykopujemy od marca do maja. Po umyciu i rozdrobnieniu, należy je rozłożyć cienką warstwą w miejscach ocienionych. Suszyć w temperaturze nie wyższej niż 4O°C.

Kwiaty należy zbierać wraz z kielichami w porze kwitnienia, kwietniu i maju. Suszyć w miejscach ocienionych.

  • Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka

Jałowiec Pospolity

Jałowiec pospolity (Juniperus communis) występuje na terenie całego kraju, na glebach jałowych, piaszczystych, w borach sosnowych i na nieużytkach. Krzew ten należy do rodziny cyprysowatych i może osiągać nawet kilkanaście metrów

Czytaj więcej »

Jasnota Biała

Jasnota biała (Lamium album) to zioło, które to łatwo można znaleźć na łąkach i skrajach dróg, ugorach i w zaroślach. Lubi gleby żyzne, próchnicze. Z wyglądu przypomina pokrzywę i często

Czytaj więcej »
Przewiń do góry