Rdest Ptasi – właściwości lecznicze i skutki uboczne

Rdest ptasi (Polygonum aviculare) jest popularnym chwastem występującym we wszystkich rodzajach upraw, możemy go spotkać również na podwórzach i przydrożach oraz nad brzegami rzek. Rdest jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią.

Kwitnie od czerwca do października, niewielkimi białawo lub czerwonozielonymi kwiatami.

Inne nazwy: świńska trawa, rdest różnolistny, rdest pospolity, podorożnik, drutowiec, wróble języczki, bzdziorst.

Surowce lecznicze: ziele rdestu ptasiego.

Substancje lecznicze: dość dużo rozpuszczalnej krzemionki, flawonoidy, olejek eteryczny, kwasy organiczne, garbniki, sole mineralne i witaminę C.

Rdest ptasi – właściwości lecznicze i działanie

  • moczopędne
  • poprawiające przemianę materii
  • przeciwzapalne

Rdest ptasi – zastosowanie

Rdest ptasi (Polygonum aviculare) zwiększa wydalanie moczu, a z nim szkodliwych produktów przemiany materii. Zapobiega krystalizacji związków mineralnych w drogach moczowych, a tym samym powstawaniu i wzrostowi kamieni moczowych. Rdest polecany jest szczególnie w leczeniu i zapobieganiu kamicy szczawianowej i fosforanowej.

Ziele rdestu ptasiego pobudza wydalanie z organizmu toksyn. Ponadto działając przeciwzapalnie w drogach moczowych, niszczy bakterie będące przyczyną tych zapaleń. Niszczy także bakterie w przewodzie pokarmowym.

Rdest może tamować niewielkie krwawienia w drogach rodnych i przewodzie pokarmowym. Wpływ wyciągów tego ziela na naczynia jest znaczny – zmniejszają łamliwość i przepuszczalność ścian naczyniowych.

Rdest ptasi przez medycynę ludową uważany jest za lek przeciwcukrzycowy.

Zioło to może być wykorzystywane w leczeniu zapaleń dróg oddechowych, zapaleń gardła, angin i nieżytów oskrzeli.

Rdest ptasi stosowany zewnętrznie przyspiesza gojenie się ran, owrzodzeń i oparzeń.

Rdest może być polecany ludziom starszym, bowiem przeciwdziała demineralizacji kości.

Rdest ptasi – skutki uboczne i przeciwwskazania

Skutki uboczne przy przyjmowaniu doustnym: Rdest ptasi jest uznawany jako bezpieczny przy krótkotrwałym przyjmowaniu doustnym. Trzy do czterech filiżanek herbaty dziennie, każda przygotowana z 1,5 grama sproszkowanego rdestu, nie wykazały skutków ubocznych w przeprowadzonych badaniach.

Skutki uboczne przy stosowaniu zewnętrznym: Rdest ptasi jest bezpieczny, gdy jest stosowany w płynie do płukania ust dwa razy dziennie przez okres do 2 tygodni.

Rdest ptasi – zbiór i suszenie

Zbierać ulistnione, niezdrewniałe szczyty pędów na początku kwitnienia w sierpniu i wrześniu. Ścinać nożem, nożycami lub kosą. Liście rdestu pokryte białymi plamami nie nadają się do zbioru.

Suszyć należy w miejscach przewiewnych, ocienionych, lub w suszarniach.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka


Przewiń do góry