Rozchodnik Ostry – właściwości lecznicze

Rozchodnik ostry (Sedum acre) to ziele popularne w całym kraju, rośnie na suchych, piaszczystych zboczach, na murach i skałach, na nieużytkach. Kwitnie od czerwca do sierpnia żółtymi kwiatami o ostro zakończonych płatkach, umocowanymi prawie na pędach.

Surowce lecznicze: ziele rozchodnika.

Substancje lecznicze: alkaloidy (sedamina, sodyrnina, nikotyna i inne), flawonoidy, w tym dużo rutyny, kwasy organiczne, substancje śluzowe, garbniki, cukry i sole mineralne.

Rozchodnik ostry – właściwości lecznicze i działanie

  • obniżające ciśnienie tętnicze krwi
  • przeczyszczające
  • ściągające
  • gojące rany

Rozchodnik ostry – zastosowanie

Rozchodnik ostry zwiększa dobowe wydalanie moczu przez nerki. Pobudza ruchy jelit, działa rozwalniająco, a także zwiększa ilość wytwarzanego potu. W konsekwencji następuje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto rozchodnik działa na układ nerwowy, zmniejszając wrażliwość ośrodka naczynioruchowego.

Rozchodnik jest stosowany przy leczeniu nadciśnienia tętniczego, miażdżycy.

Jest lekiem rozwalniającym, szczególnie cennym u ludzi otyłych z upośledzoną czynnością ruchową jelita grubego i uporczywymi zaparciami.

Homeopatia zaleca stosowanie tego ziela przy zapaleniach odbytnicy, w żylakach odbytu.

Działania i skutki uboczne!

Działanie rozchodnika jest bardzo silne i może on drażnić przewód pokarmowy. Zbyt duże dawki wyciągów z rozchodnika dają objawy drapania w gardle, bólów głowy, szumu w uszach, duszności. Sok wcierany w skórę powoduje objawy zapalenia skóry.

Ponieważ rozchodnik posiada wiele silnie działających związków, decyzję o leczeniu rozchodnikiem powinniśmy uzgodnić z lekarzem.

Zbiór i suszenie

Ziele rozchodnika zbiera się na początku kwitnienia i suszy w miejscach przewiewnych, ocienionych, rozkładając cienką warstwą lub przygotowuje się z niego wyciągi alkoholowe.

Wysuszone ziele należy przechowywać w szczelnych pudełkach lub płóciennych woreczkach w suchych pomieszczeniach. [1]Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka 1986

Rozchodnik ostry a rozchodnik okazały

Różne gatunki wcześniej klasyfikowane jako rozchodniki (Sedum) są obecnie w osobnych rodzajach: rozchodnikowiec (Hylotelephium) i różeniec (Rhodiola). Poprawna nazwa rozchodnika okazałego to rozchodnikowiec okazały (Hylotelephium spectabile). [2]https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozchodnikowiec_okazały

Rozchodnikowiec okazały ma on inne właściwości lecznicze niż rozchodnik ostry. głównie:

Bibliografia[+]

Jeżyna Fałdowana

(Rubus plicatus) Jeżyna fałdowana to pospolity w całym kraju krzew, występuje w lasach iglastych i liściastych, na porębach, przy drogach całej Europy. Najwięcej gatunków jeżyn spotkać można w Ameryce Północnej.

Więcej »

Malina Właściwa

Malina właściwa (Rubus idaeus) Malina właściwa to krzew popularny w całym kraju i w całej Europie. Występuje w stanie naturalnym, jest również uprawiany. Rośnie głównie w lasach liściastych i na

Więcej »
Przewiń do góry