Rozchodnik Ostry

Rozchodnik ostry (Sedum acre) to ziele popularne w całym kraju, rośnie na suchych, piaszczystych zboczach, na murach i skałach, na nieużytkach. Kwitnie od czerwca do sierpnia żółtymi kwiatami o ostro zakończonych płatkach, umocowanymi prawie na pędach.

Surowce lecznicze: ziele rozchodnika.

Substancje lecznicze: alkaloidy (sedamina, sodyrnina, nikotyna i inne), flawonoidy, w tym dużo rutyny, kwasy organiczne, substancje śluzowe, garbniki, cukry i sole mineralne.

Działanie i właściwości lecznicze rozchodnika

  • obniżające ciśnienie tętnicze krwi

Rozchodnik zastosowanie

Rozchodnik zwiększa dobowe wydalanie moczu przez nerki. Pobudza ruchy jelit, działa rozwalniająco, a także zwiększa ilość wytwarzanego potu. W konsekwencji następuje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto rozchodnik działa na układ nerwowy zmniejszając wrażliwość ośrodka naczynioruchowego.

Rozchodnik jest stosowany przy leczeniu nadciśnienia tętniczego, miażdżycy.

Jest lekiem rozwalniającym, szczególnie cennym u ludzi otyłych z upośledzoną czynnością ruchową jelita grubego i uporczywymi zaparciami.

Homeopatia zaleca stosowanie tego ziela przy zapaleniach odbytnicy, w żylakach odbytu.

Działania i skutki uboczne!

Działanie rozchodnika jest bardzo silne i może drażnić przewód pokarmowy. Zbyt duże dawki wyciągów z rozchodnika dają objawy drapania w gardle, bólów głowy, szumu w uszach, duszności. Sok wcierany w skórę powoduje objawy zapalenia skóry.

Ponieważ rozchodnik posiada wiele silnie działających związków, decyzję o leczeniu rozchodnikiem powinniśmy uzgodnić z lekarzem.

Zbiór i suszenie

Ziele rozchodnika zbiera się na początku kwitnienia i suszy w miejscach przewiewnych, ocienionych, rozkładając cienką warstwą lub przygotowuje się z niego wyciągi alkoholowe.

Wysuszone ziele należy przechowywać w szczelnych pudełkach lub płóciennych woreczkach w suchych pomieszczeniach.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka


Rdest ptasi | Dzika róża | Rumianek pospolity | Ruta zwyczajna

Jemioła Pospolita

Jemioła pospolita (Viscum album) to pospolicie występujący w całym kraju na drzewach pasożyt. Znana w całej Europie i Azji. W Polsce szczególnie dużo jemioły spotyka się w okolicach Andrzejowa pod Łodzią. Pasożytuje

Czytaj więcej »
Przewiń do góry