Rozchodnik Ostry – zastosowanie i właściwości lecznicze

Rozchodnik ostry (Sedum acre), potocznie nazywany rozchodnik polny, to ziele popularne w całym kraju, rośnie na suchych, piaszczystych zboczach, na murach i skałach, na nieużytkach. Kwitnie od czerwca do sierpnia żółtymi kwiatami o ostro zakończonych płatkach, umocowanymi prawie na pędach.

Inne nazwy: rozchodnik polny, rozchodnik dziki

Surowce lecznicze: ziele rozchodnika.

Substancje lecznicze: alkaloidy (sedamina, sodyrnina, nikotyna i inne), flawonoidy, w tym dużo rutyny, kwasy organiczne, substancje śluzowe, garbniki, cukry i sole mineralne.

Rozchodnik ostry – właściwości lecznicze i działanie

  • obniżające ciśnienie tętnicze krwi
  • przeczyszczające
  • ściągające
  • gojące rany

Rozchodnik ostry – zastosowanie

Rozchodnik ostry zwiększa dobowe wydalanie moczu przez nerki, a także zwiększa ilość wytwarzanego potu. W konsekwencji następuje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto rozchodnik działa na układ nerwowy, zmniejszając wrażliwość ośrodka naczynioruchowego.

Rozchodnik ostry jest stosowany przy leczeniu nadciśnienia tętniczego, miażdżycy.

Rozchodnik ostry pobudza ruchy jelit, działa rozwalniająco, ma więc zastosowanie u ludzi otyłych z upośledzoną czynnością ruchową jelita grubego i uporczywymi zaparciami.

Homeopatia zaleca stosowanie tego ziela przy zapaleniach odbytnicy, w żylakach odbytu.

Rozchodnik ostry – działania i skutki uboczne!

Działanie rozchodnika ostrego jest bardzo silne i może on drażnić przewód pokarmowy. Zbyt duże dawki wyciągów z rozchodnika dają objawy drapania w gardle, bólów głowy, szumu w uszach, duszności. Sok wcierany w skórę powoduje objawy zapalenia skóry.

Ponieważ rozchodnik ostry posiada wiele silnie działających związków, decyzję o leczeniu rozchodnikiem powinniśmy uzgodnić z lekarzem.

Rozchodnik ostry – zbiór i suszenie

Ziele rozchodnika ostrego zbiera się na początku kwitnienia i suszy w miejscach przewiewnych, ocienionych, rozkładając cienką warstwą lub przygotowuje się z niego wyciągi alkoholowe.

Wysuszone ziele należy przechowywać w szczelnych pudełkach lub płóciennych woreczkach w suchych pomieszczeniach. [1]Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka 1986

Rozchodnik ostry (Sedum acre) a rozchodnik okazały (Hylotelephium spectabile)

Różne gatunki wcześniej klasyfikowane jako rozchodniki (Sedum) są obecnie w osobnych rodzajach: rozchodnikowiec (Hylotelephium) i różeniec (Rhodiola). Poprawna nazwa rozchodnika okazałego to rozchodnikowiec okazały (Hylotelephium spectabile). [2]https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozchodnikowiec_okazały

Rozchodnikowiec okazały ma on inne właściwości lecznicze niż rozchodnik ostry, głównie:

Bibliografia[+]

Dzika róża – właściwości lecznicze

Dzika róża (Rosa canina) to krzew pospolicie występujący w całym kraju. Rośnie na miedzach, przy drogach, w zaroślach, czasem jest sadzony na żywopłoty. Ma haczykowato zakrzywione kolce, kwiaty pojedyncze, pięciopłatkowe. Kwitnie od

Więcej »
Przewiń do góry