Rozchodnik Ostry

Rozchodnik ostry (Sedum acre) to ziele popularne w całym kraju, rośnie na suchych, piaszczystych zboczach, na murach i skałach, na nieużytkach. Kwitnie od czerwca do sierpnia żółtymi kwiatami o ostro zakończonych płatkach, umocowanymi prawie na pędach.

Surowce lecznicze: ziele rozchodnika.

Substancje lecznicze: alkaloidy (sedamina, sodyrnina, nikotyna i inne), flawonoidy, w tym dużo rutyny, kwasy organiczne, substancje śluzowe, garbniki, cukry i sole mineralne.

Działanie i właściwości lecznicze rozchodnika

  • obniżające ciśnienie tętnicze krwi

Rozchodnik zastosowanie

Rozchodnik zwiększa dobowe wydalanie moczu przez nerki. Pobudza ruchy jelit, działa rozwalniająco, a także zwiększa ilość wytwarzanego potu. W konsekwencji następuje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto rozchodnik działa na układ nerwowy zmniejszając wrażliwość ośrodka naczynioruchowego.

Rozchodnik jest stosowany przy leczeniu nadciśnienia tętniczego, miażdżycy.

Reklama Activshield

Jest lekiem rozwalniającym, szczególnie cennym u ludzi otyłych z upośledzoną czynnością ruchową jelita grubego i uporczywymi zaparciami.

Homeopatia zaleca stosowanie tego ziela przy zapaleniach odbytnicy, w żylakach odbytu.

Działania i skutki uboczne!

Działanie rozchodnika jest bardzo silne i może drażnić przewód pokarmowy. Zbyt duże dawki wyciągów z rozchodnika dają objawy drapania w gardle, bólów głowy, szumu w uszach, duszności. Sok wcierany w skórę powoduje objawy zapalenia skóry.

Ponieważ rozchodnik posiada wiele silnie działających związków, decyzję o leczeniu rozchodnikiem powinniśmy uzgodnić z lekarzem.

Zbiór i suszenie

Ziele rozchodnika zbiera się na początku kwitnienia i suszy w miejscach przewiewnych, ocienionych, rozkładając cienką warstwą lub przygotowuje się z niego wyciągi alkoholowe.

Wysuszone ziele należy przechowywać w szczelnych pudełkach lub płóciennych woreczkach w suchych pomieszczeniach.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka


Rdest ptasi | Dzika róża | Rumianek pospolity | Ruta zwyczajna

Reklama Activshield

Cebula Zwyczajna

Ojczyzną cebuli jest Azja Środkowa. Znana była już w starożytnej Persji i Grecji. Na całym świecie uprawianych jest kilkaset odmian tej rośliny. Inne nazwy: cebula ogrodowa, dymka, skulibaba. Nazwa łacińska: Allium cepa

Czytaj więcej »

Jemioła Pospolita

Jemioła pospolita (Viscum album) to pospolicie występujący w całym kraju na drzewach pasożyt. Znana w całej Europie i Azji. W Polsce szczególnie dużo jemioły spotyka się w okolicach Andrzejowa pod Łodzią. Pasożytuje

Czytaj więcej »
Przewiń do góry