Rozchodnik ostry (Sedum acre) to ziele popularne w całym kraju, rośnie na suchych, piaszczystych zboczach, na murach i skałach, na nieużytkach. Kwitnie od czerwca do sierpnia żółtymi kwiatami o ostro zakończonych płatkach, umocowanymi prawie na pędach.
Surowce lecznicze: ziele rozchodnika.
Substancje lecznicze: alkaloidy (sedamina, sodyrnina, nikotyna i inne), flawonoidy, w tym dużo rutyny, kwasy organiczne, substancje śluzowe, garbniki, cukry i sole mineralne.
Działanie i właściwości lecznicze rozchodnika
- obniżające ciśnienie tętnicze krwi
Rozchodnik zastosowanie
Rozchodnik zwiększa dobowe wydalanie moczu przez nerki. Pobudza ruchy jelit, działa rozwalniająco, a także zwiększa ilość wytwarzanego potu. W konsekwencji następuje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto rozchodnik działa na układ nerwowy zmniejszając wrażliwość ośrodka naczynioruchowego.
Rozchodnik jest stosowany przy leczeniu nadciśnienia tętniczego, miażdżycy.
Jest lekiem rozwalniającym, szczególnie cennym u ludzi otyłych z upośledzoną czynnością ruchową jelita grubego i uporczywymi zaparciami.
Homeopatia zaleca stosowanie tego ziela przy zapaleniach odbytnicy, w żylakach odbytu.
Działania i skutki uboczne!
Działanie rozchodnika jest bardzo silne i może drażnić przewód pokarmowy. Zbyt duże dawki wyciągów z rozchodnika dają objawy drapania w gardle, bólów głowy, szumu w uszach, duszności. Sok wcierany w skórę powoduje objawy zapalenia skóry.
Ponieważ rozchodnik posiada wiele silnie działających związków, decyzję o leczeniu rozchodnikiem powinniśmy uzgodnić z lekarzem.
Zbiór i suszenie
Ziele rozchodnika zbiera się na początku kwitnienia i suszy w miejscach przewiewnych, ocienionych, rozkładając cienką warstwą lub przygotowuje się z niego wyciągi alkoholowe.
Wysuszone ziele należy przechowywać w szczelnych pudełkach lub płóciennych woreczkach w suchych pomieszczeniach.
Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka
Rdest ptasi | Dzika róża | Rumianek pospolity | Ruta zwyczajna