Skrzyp Polny

Skrzyp polny (Equisetum arvense)

Inne gatunki to skrzyp leśny (Equisetum silvaticum) o pędach silnie rozgałęzionych i często zwisających, skrzyp olbrzymi (Equisetum maximum) o białych międzywęźlach, łąkowy (o sinozielonych pędach – Equisetum pratense) oraz skrzyp błotny (Equisetum palustre).

Inne nazwy: chwoszcz, chwoszczka, jedlinka polna, strzępka, przęstka, krzemionka, koński ogon.

Surowce lecznicze: pędy płone (zielone).

Substancje lecznicze: Przede wszystkim dużo krzemionki i to w postaci rozpuszczalnej, dobrze przyswajalnej, ponadto flawonoidy, saponiny, garbniki i sole mineralne.

Skrzyp polny właściwości lecznicze i działanie

  • moczopędne
  • poprawiające przemianę materii
  • hamujące krwawienia

Skrzyp polny zastosowanie

Ziele skrzypu zwiększa ilość wydalanego moczu, a wraz z nim szkodliwych produktów przemiany materii. Działanie to jest nawet silniejsze niż wielu znanych środków moczopędnych. Dzięki zawartości związków krzemu skrzyp polny ma duże znaczenie w procesach regeneracyjnych, wpływa on na metabolizm kolagenu, a w konsekwencji na gojenie się ran i odbudowę kości. Związki krzemu zapobiegają także odkładaniu się złogów w drogach moczowych.

Wzmacnia ściany naczyń, zapobiega ich łatwemu pękaniu, zmniejsza skłonność do krwawień, poprawia stan włosów i paznokci, jest ważny w procesach odpornościowych. Opóźnia procesy starzenia się.

Ziele skrzypu jest szczególnie cenne dla ludzi w wieku podeszłym i dla kobiet karmiących, gdyż poprawia mineralizację kości. Korzystne jest w przypadkach przedłużających się krwawień miesięcznych, a także w niewielkich krwawieniach z przewodu pokarmowego.

Medycyna ludowa uważała skrzyp za cenny lek w przewlekłych zapaleniach oskrzeli, a także polecała go do płukania ust i gardła w stanach zapalnych lub do pielęgnacji włosów w przypadkach łysienia. Cyganie używali go jako leku przeciw padaczce.

Zbiór i suszenie

Pędy płonę ścina się przez całe lato, 10-15 cm nad ziemią. Na lekarstwo należy wybierać pędy zdrowe, bez rdzy.

Suszenie powinno odbywać się w miejscach ocienionych i przewiewnych, w suszarniach w temp. nie wyższej niż 4O°C.
Przechowywać należy w suchych pomieszczeniach.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka


Sosna zwyczajna | Szałwia lekarska | Śliwa tarnina | Świetlik łąkowy

Aloes Uzbrojony

Aloes uzbrojony (Aloe ferox) ma wiele odmian, ale żadna z nich nie występuje w stanie naturalnym w naszym kraju. Ojczyzną aloesu jest Afryka Płd., Madagaskar, ale jest uprawiany także w Ameryce Płd.,

Więcej »
Przewiń do góry