Śliwa Tarnina – właściwości lecznicze i zastosowanie

Śliwa tarnina (Prunus spinosa), krzew pospolity w całym kraju, ma białe lub zielonawobiałe kwiaty i gałązki z licznymi cierniami. Śliwa tarnina rośnie na miedzach, słonecznych zboczach, w lasach liściastych i iglastych.

Kwitnie w kwietniu, owocuje w październiku, a nawet w listopadzie.

Inne nazwy: tarnina, ciernie, tarń, tarka, ciarki, cierniak, żarnośliwa, korcipa, wilżyna.

Surowce lecznicze: kwiaty, owoce i kora.

Substancje lecznicze:

Kwiaty tarniny zawierają flawonoidy, glikozydy, związki cukrowe i sole mineralne.

Owoce – prócz wyżej wymienionych związków zawierają garbniki, kwasy organiczne, glikozyd, amigdalinę, antocyjany a także pektyny.

Tarnina właściwości lecznicze

kwiaty tarniny:

  • moczopędne
  • przeczyszczające

owoce tarniny:

  • przeciwzapalne
  • przeciwbiegunkowe

Tarnina zastosowanie

Kwiaty tarniny zwiększają ilość wytwarzanego moczu, znoszą stany zapalne w drogach moczowych, mogą więc być używane w leczeniu przewlekłych zakażeń dróg moczowych w kamicy moczowej. Ponadto mają właściwości uszczelniające ściany naczyń włosowatych.

Medycyna ludowa uważa kwiaty tarniny za lek „czyszczący krew”, co jest uzasadnione, bowiem z moczem wydalane są szkodliwe produkty przemiany materii. Ponadto kwiaty tarniny mają właściwości pobudzające przemianę materii i mają łagodne działanie przeczyszczające.

Owoce tarniny ze względu na dużą zawartość garbników mają właściwości przeciwne do kwiatów – zapierające. Niszczą bakterie w przewodzie pokarmowym, hamują krwawienia i mają działanie przeciwzapalne. Działanie tarniny jest podobne do borówki czernicy. Są wskazane szczególnie u ludzi w wieku podeszłym i u dzieci, w przewlekłych nieżytach żołądka i jelit przebiegających z nadmierną fermentacją.

Zbiór i suszenie tarniny

Kwiaty tarniny zrywać należy delikatnie, gdyż są wrażliwe na zgniatanie, a także dlatego, że łatwo można o ciernie pokaleczyć sobie ręce. Zbierać przy słonecznej pogodzie. Suszyć rozkładając cienką warstwą w miejscach ocienionych, w suszarniach temperatura nie powinna być wyższa niż 35°C.

Owoce – dojrzałe są ciemnofioletowe i pokryte niebieskimi nalotem. Suszymy podobnie jak kwiaty. Po wysuszeniu są pomarszczone. Najlepiej je zbierać po pierwszych przymrozkach, kiedy trącaj swój cierpki smak.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka


Skrzyp polny | Sosna zwyczajna | Szałwia lekarska | Świetlik łąkowy

Świetlik Łąkowy (lekarski) na oczy

Świetlik łąkowy lub świetlik lekarski (Euphrasia rostkoviana) to roślina roczna, występuje w całym kraju w stanie naturalnym. Rośnie na wilgotnych łąkach i torfowiskach oraz na brzegach lasów. Kwitnie od maja do października. Żyje

Więcej »

Dynia Zwyczajna – właściwości

W stanie naturalnym dynia zwyczajna (Cucurbita pepo) występuje w Ameryce Środkowej, skąd do Europy dotarła po odkryciach Kolumba. W Polsce jest uprawiana w ogrodach i na działkach. Spośród wielu znanych

Więcej »
Przewiń do góry