Wrotycz Pospolity – właściwości i zastosowanie na pasożyty i kleszcze

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) występuje dość pospolicie w naszym kraju, w całej Europie oraz na Syberii. Roślina ta, pochodząca ze Szwecji rośnie na leśnych polanach i na nieużytkach, na zboczach wzgórz i nasypach kolejowych. Lubi miejsca słoneczne. Kwitnie od lipca do września żółtymi kwiatami. Ma silny zapach przypominający kamforę.

Inne nazwy: wrotycz zwyczajny

Surowce lecznicze: kwiaty (koszyczki kwiatowe bez ogonków) i ziele wrotyczu.

Substancje lecznicze: Dość dużo olejku eterycznego, ponadto flawonoidy, goryczki i garbniki.

Wrotycz właściwości lecznicze i działanie

  • przeciwpasożytnicze
  • przeciwko wszawicy

Wrotycz pospolity zastosowanie

Wrotycz na pasożyty

Doustnie podane sproszkowane kwiaty wrotyczu, o dużej zawartości olejku eterycznego, działają przeciwpasożytniczo. Niszczą pasożyty przewodu pokarmowego o obłym kształcie ciała, jak np. glisty i owsiki. Stosowane zewnętrznie wyciągi alkoholowe niszczą wszy głowowe, łonowe oraz świerzbowce.

Wrotycz na kleszcze

Olejek z wrotyczu (podobnie jak eukaliptusowy i majerankowy) może również odstraszać lub zabijać kleszcze. W 2008 r. naukowcy odkryli, że olejek wrotyczowy ma od 90 do 100% siły odstraszania kleszczy. Kiedy określone związki w olejkach eterycznych zostały wyizolowane, odstraszały kleszcze w tempie 64 do 72%.

Substancje gorzkie zawarte w zielu wrotyczu pobudzają wydzielanie soków żołądkowych.

Wrotycz – skutki uboczne i przeciwwskazania!

Zbyt duże dawki preparatów wrotyczu pospolitego są szkodliwe dla ludzi i zwierząt i mogą być przyczyną zatruć!

Zatrucie może objawiać się w postaci podrażnienia przewodu pokarmowego, a także zawrotami głowy, kurczami łydek oraz pobudzeniem układu nerwowego aż do utraty przytomności włącznie. Ze względu na owe skutki uboczne nie powinno się podawać wrotyczu ludziom z ostrymi nieżytami żołądka i jelit, z chorobami wątroby i nerek, kobietom w ciąży i małym dzieciom.

Nie pomyl z…

Nie pomyl wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) z wrotyczem maruna (Tanacetum parthenium) lub rośliną zwaną starzec jakubek (Jacobaea vulgaris). Ta ostatnia zawiera wyjątkowo toksyczne substancje (alkaloidy pirolizidynowe), które mogą uszkodzić wątrobę!

Zbiór i suszenie

Kwiaty i ziele wrotyczu należy zbierać na początku kwitnienia i suszyć szybko w miejscach ocienionych, przewiewnych. W suszarniach temperatura nie powinna być wyższa niż 30°C.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18283947

Marchew

Marchew (Daucus carota) pochodzi z Azji Płd.-Zach., tam też rośnie w stanie naturalnym. Jest uprawiana od koła podbiegunowego do strefy tropikalnej. W pierwszym roku życia rośliny wyrasta korzeń spichrzowy, natomiast kwitnie i

Więcej »

Dynia Zwyczajna – właściwości

W stanie naturalnym dynia zwyczajna (Cucurbita pepo) występuje w Ameryce Środkowej, skąd do Europy dotarła po odkryciach Kolumba. W Polsce jest uprawiana w ogrodach i na działkach. Spośród wielu znanych

Więcej »
Przewiń do góry