Wrotycz Pospolity – właściwości i zastosowanie na pasożyty i kleszcze

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) występuje dość pospolicie w naszym kraju, w całej Europie oraz na Syberii. Roślina ta, pochodząca ze Szwecji rośnie na leśnych polanach i na nieużytkach, na zboczach wzgórz i nasypach kolejowych. Lubi miejsca słoneczne. Kwitnie od lipca do września żółtymi kwiatami. Ma silny zapach przypominający kamforę. Przeczytaj o jego właściwościach, zastosowaniu i skutkach ubocznych wrotyczu.

Inne nazwy: wrotycz zwyczajny

Surowce lecznicze: kwiaty (koszyczki kwiatowe bez ogonków) i ziele wrotyczu.

Substancje lecznicze: Dość dużo olejku eterycznego, ponadto flawonoidy, goryczki i garbniki.

Wrotycz – właściwości lecznicze i działanie

  • przeciwpasożytnicze
  • przeciwko wszawicy

Wrotycz pospolity – zastosowanie

Wrotycz na pasożyty

Doustnie podane sproszkowane kwiaty wrotyczu, o dużej zawartości olejku eterycznego, działają przeciwpasożytniczo. Niszczą pasożyty przewodu pokarmowego o obłym kształcie ciała, jak np. glisty i owsiki. Stosowane zewnętrznie wyciągi alkoholowe niszczą wszy głowowe, łonowe oraz świerzbowce.

Wrotycz na kleszcze

Olejek z wrotyczu (podobnie jak eukaliptusowy i majerankowy) może również odstraszać lub zabijać kleszcze. W 2008 r. naukowcy odkryli, że olejek wrotyczowy ma od 90 do 100% siły odstraszania kleszczy. Kiedy określone związki w olejkach eterycznych zostały wyizolowane, odstraszały kleszcze w tempie 64 do 72%. [1]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18283947

Substancje gorzkie zawarte w zielu wrotyczu pobudzają wydzielanie soków żołądkowych.

Wrotycz – skutki uboczne i przeciwwskazania!

Zbyt duże dawki preparatów wrotyczu pospolitego są szkodliwe dla ludzi i zwierząt i mogą być przyczyną zatruć!

Zatrucie może objawiać się w postaci podrażnienia przewodu pokarmowego, a także zawrotami głowy, kurczami łydek oraz pobudzeniem układu nerwowego aż do utraty przytomności włącznie.

Ze względu na owe skutki uboczne nie powinno się podawać wrotyczu ludziom z ostrymi nieżytami żołądka i jelit, z chorobami wątroby i nerek, kobietom w ciąży i małym dzieciom.

Nie pomyl z…

Nie pomyl wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) z wrotyczem maruna (Tanacetum parthenium) lub rośliną zwaną starzec jakubek (Jacobaea vulgaris). Ta ostatnia zawiera wyjątkowo toksyczne substancje (alkaloidy pirolizidynowe), które mogą uszkodzić wątrobę!

Wrotycz maruna na migrenę?

Wrotycz maruna (Tanacetum parthenium) to zioło tradycyjnie stosowane w zapobieganiu migreny. Na ogół badania naukowe były niejednorodne, a ich wyniki mieszane, ale generalnie nie wykazały wyraźnych korzyści ze stosowania maruny w porównaniu z placebo. Jedno badanie wykazało, że wrotycz maruna zmniejsza częstotliwość migreny w miesiącu o nieco ponad połowę w porównaniu z placebo. Nie było różnicy w tym, jak silny był ból, ani jak długo trwał. Wyniki te należy traktować ostrożnie, dopóki nie zostaną potwierdzone w innych rygorystycznych badaniach. [2]https://www.cochrane.org/CD002286/feverfew-preventing-migraine

Zbiór i suszenie

Kwiaty i ziele wrotyczu należy zbierać na początku kwitnienia i suszyć szybko w miejscach ocienionych, przewiewnych. W suszarniach temperatura nie powinna być wyższa niż 30°C. [3]Leszek Marek Krześniak, Apteczka Ziołowa, Warszawa: Wyd. Sport i Turystyka, 1988, ISBN 83-217-2738-7

Bibliografia[+]

Przewiń do góry