Zioła – przeciwwskazania, skutki uboczne, działania niepożądane, interakcje z lekami

Przeciwwskazania, skutki uboczne, działania niepożądane, interakcje ziół i roślin leczniczych.

OSTROŻNIE Z ZIOŁAMI!

Decydując się na ziołową kurację, trzeba zachować ostrożność. Wbrew temu, co sądzi wiele osób, zioła nie są pozbawione działań ubocznych. Niektóre z nich stosowane zbyt długo lub w niewłaściwych dawkach mogą spowodować więcej szkody niż pożytku, np. doprowadzić do uszkodzenia nerek czy wątroby.

Pamiętaj, aby powiedzieć lekarzowi o wszelkich ziołach i suplementach, które zażywasz, nawet jeśli są one naturalne. W ten sposób lekarz może sprawdzić wszelkie potencjalne skutki uboczne lub interakcje z lekami lub żywnością.

Zioła – przeciwwskazania

Wiele roślin zawiera dość silne trucizny (np. tujon we wrotyczu). Często nieznane są interakcje ziół z lekami syntetycznymi (mogą niebezpiecznie nasilać lub osłabiać ich działanie). Dlatego przed rozpoczęciem kuracji, warto zawsze skonsultować się z lekarzem lub zielarzem. W przypadkach chorób ciężkich zioła powinny być stosowane zawsze za wiedzą i pod kierunkiem lekarza.

Wyłącznie po konsultacji z lekarzem należy stosować zioła nasercowe (konwalia, naparstnica wełnista) i obniżające ciśnienie (głóg, jemioła, kozłek lekarski).

Należy też uważać na kruszynę, senes, narecznicę, glistnik, kopytnik i piołun.

Rozmaryn i tymianek po dłuższym czasie wywołują bóle głowy, złe samopoczucie oraz podrażniają nerki.

W przypadku problemów z układem pokarmowym, przeciwwskazania do stosowania preparatów ziołowych to poważne stany złego wchłaniania i niedożywienia, rak żołądka, niedrożność dróg żółciowych i rak dróg żółciowych.

Zioła a leki

Jeśli bierzesz leki, dowiedz się, czy zioła, które zamierzasz przyjmować, nie wchodzą z nimi w reakcję. Nie łącz np. diuretyków z ziołami moczopędnymi, ponieważ taka kombinacja może prowadzić do hipokalemii (stan objawiający się oszołomieniem, słabością mięśni i nieregularnym biciem serca, a czasem nawet zatrzymaniem oddechu).

Przyjmując leki rozrzedzające krew, chociażby aspirynę, wyłącznie w porozumieniu z lekarzem stosuj czosnek, miłorząb, imbir, korę wierzby (wydłużają czas krzepnięcia krwi, zmniejszając zdolność płytek krwi do sklejania się).

Zioła przeciwzakrzepowe odstaw na 7-10 dni przed pójściem do szpitala na operację.

Zioła – skutki uboczne

Nawet zioła uważane za łagodne mogą wywołać skutki uboczne, jeżeli nie stosujesz ich zgodnie z zaleceniami.

Przedawkowanie owocu jałowca może doprowadzić do uszkodzenia nerek.

Długotrwałe picie naparu z rumianku może spowodować kontaktowe zapalenie skóry, a także zaburzać miesiączkowanie.

Pokrzywa potrafi wywołać zaczerwienienia oraz puchnięcie powiek i okolic oczu (więcej o przeciwwskazaniach pokrzywy »).

Długotrwałe przyjmowanie skrzypu może prowadzić do niedoboru witaminy B1.

Jeśli jesteś alergikiem, uważaj na preparaty, w których skład wchodzą kwiaty, kwiatostany i koszyczki ziół. Substancje czynne np. rumianku, mięty, cynamonu mogą silnie uczulać.

Zioła w czasie ciąży

Stosowanie ziół w czasie ciąży lub karmienia piersią zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Za w miarę bezpieczne uchodzą: łopian, melisa, mniszek, pokrzywa i rumianek.

Niebezpieczne w ciąży są rośliny wpływające na kurczliwość mięśni macicy (glistnik, krwawnik). Szkodliwie działają na płód m.in.: żeń-szeń, chmiel, arcydzięgiel, rozmaryn, cząber, tymianek.

Kobiety w ciąży powinny też unikać środków przeczyszczających i moczopędnych (aloes, kruszyna, rabarbar dłoniasty, szakłak amerykański, senes, rzewień), grozi to przekrwieniem narządów w obrębie miednicy.

Zioła napotne, jak gorący sok z malin czy herbata z lipy powodują gwałtowne ukrwienie skóry i jednoczesne odpłynięcie krwi m.in. z łożyska, co może prowadzić do niedotlenienia płodu. Ryzykowne może być stosowanie bylicy, werbeny, ruty, serdecznika i szałwii.

Przewiń do góry