Fitoterapia, czyli ziołolecznictwo

Ziołolecznictwo lub zielarstwo to potoczne nazwy fitoterapii. Fitoterapia to praktyczne wykorzystanie wiedzy o roślinach leczniczych i sposobach leczenia ziołami, które mogą zastąpić wiele środków chemicznych.

Już w starożytności…

Dla przywrócenia zdrowia anyż, miętę, czosnek, rumianek i aloes stosowano już w Egipcie i Mezopotamii od czasów starożytnych. Dobroczynne właściwości kamfory, żeń-szenia i rzewienia odkryli Chińczycy, a mieszkańcy Indii do dziś nie potrafią się obejść bez leczniczych przypraw: kminku, goździków, imbiru…

Skuteczność ziół

Współczesne badania potwierdziły skuteczność ziół. Niektóre rośliny dały początek lekom. Np. salicyna znajdująca się w korze wierzby była prekursorem aspiryny.

Swoje dobroczynne właściwości zioła zawdzięczają zawartym w nich substancjom leczniczym. Związki te usprawniają działanie całego organizmu, m.in. regulują pracę narządów, przyspieszają regenerację komórek, pomagają w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii.

Substancje lecznicze w ziołach »

Leczenie ziołami – aby pomogły…

Ziołowe kuracje często mogą zastąpić lub wspomóc leczenie konwencjonalne. Ale żeby zioła rzeczywiście pomogły, muszą być dobrej jakości. Najlepiej korzystać z gotowych preparatów i leków roślinnych. Bardzo ważne jest również ich przygotowanie i odpowiedni dobór ziół, które mogą wzajemnie wzmagać lub osłabiać swoje działanie, leczyć lub szkodzić.

Sposoby przygotowania ziół »

Naturalne kosmetyki

Zioła można wykorzystywać nie tylko do leczenia. Przygotowane z nich kosmetyki z powodzeniem zastąpią syntetyczne preparaty do pielęgnacji ciała i włosów.

Przewiń do góry