Aloes Uzbrojony

Aloes uzbrojony (Aloe ferox) ma wiele odmian, ale żadna z nich nie występuje w stanie naturalnym w naszym kraju. Ojczyzną aloesu jest Afryka Płd., Madagaskar, ale jest uprawiany także w Ameryce Płd., na Antylach, na Półwyspie Arabskim i w Indiach.

Od czasów starożytnych przypisywano aloesowi właściwości równe niemal korzeniom żeń-szenia. Przypuszczano, że ma właściwości przeciwnowotworowe, których wprawdzie dotychczas badania nie potwierdziły, ale wykryto wiele substancji o właściwościach leczniczych.

W Polsce jest hodowany jako roślina szklarniowa lub doniczkowa – aloes drzewiasty (Aloe arborescens). Ta wiecznie zielona roślina ma na brzegach mięsistych liści drobne kolce. Bardzo rzadko zakwita w czasie uprawy w doniczce. Kwiaty ma czerwonopomarańczowe, osadzone na kłosowatym pędzie.

Surowce lecznicze:

liście aloesu, który możemy wyhodować sami lub alona – zestalony sok uzyskiwany z liści aloesu przysyłany z miejsc uprawy do Europy. Sok aloesowy jest surowcem do produkcji wielu leków.

Reklama Activshield

Substancje lecznicze:

Liście aloesu zawierają antrazwiązki, z których głównym jest aloina, mikroelementy (przede wszystkim żelazo, mangan, cynk, miedź, bór, molibden oraz magnez).
Ponadto substancje śluzowe, żywice, substancje gorzkie oraz tzw. biogenne stymulatory, które są prawdopodobnie związkami metali z witaminami i kwasami organicznymi.

Działanie i właściwości lecznicze aloesu

  • przeczyszczające
  • żółciopędne
  • wzmacniające
  • poprawiające przemianę materii
  • dermatologiczne

Zastosowanie aloesu

Antrazwiązki zawarte w aloesie sprawiają, że wyciągi z tej rośliny są bardzo skutecznymi, łagodnymi preparatami przeczyszczającymi, działającymi po 12-14 godzinach od spożycia. Czynne związki pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i żółci, ułatwiają trawienie.

Aloes ma działanie bakteriobójcze, zapobiega więc nadmiernej fermentacji w jelitach. Jest polecany dla ludzi cierpiących na zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Korzystnie wpływa na skórę, może być polecany w oparzeniach skóry po naświetlaniach rentgenowskich.

Okłady z aloesu polecane są na trudno gojące się rany. W chorobach oczu takich, jak stany zapalne i zwyrodnienia rogówki i siatkówki oraz zanik nerwów wzrokowych także pomocnym może być aloes. W stomatologii stosuje się go w leczeniu chorób przyzębia i zapaleniach śluzówek jamy ustnej. Może być korzystny w leczeniu zapaleń zatok obocznych nosa, a także w nerwobólach, odmrożeniach i owrzodzeniach.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka

Reklama Activshield

Glistnik jaskółcze ziele

Chelidonium majus Glistnik jaskółcze ziele występuje w całym kraju przy drogach, nad brzegami rzek, w lasach i parkach. Rośnie w całej Europie, Azji, Ameryce Południowej. Może być uprawiany. Roślina ta

Czytaj więcej »

Cykoria Podróżnik

Cykoria podróżnik (Cichorium intybus) Cykoria podróżnik to popularna roślina występująca w całym kraju, na nieużytkach, glebach piaszczystych i kamienistych. Może być uprawiana. Wyhodowano odmiany o bardzo rozwiniętym systemie korzeniowym, które są

Czytaj więcej »

Jemioła Pospolita

Jemioła pospolita (Viscum album) to pospolicie występujący w całym kraju na drzewach pasożyt. Znana w całej Europie i Azji. W Polsce szczególnie dużo jemioły spotyka się w okolicach Andrzejowa pod Łodzią. Pasożytuje

Czytaj więcej »
Przewiń do góry