Jasnota Biała

Jasnota biała (Lamium album) to zioło, które to łatwo można znaleźć na łąkach i skrajach dróg, ugorach i w zaroślach. Lubi gleby żyzne, próchnicze. Z wyglądu przypomina pokrzywę i często rośnie w pobliżu pokrzyw. Ma czworokątną łodygę i podobnie jak pokrzywa ułożone naprzeciw siebie sercowate liście o ząbkowanych brzegach. Kwiaty są białe, wargowate, w środku mają słupek i cztery pręciki. W odróżnieniu od pokrzyw nie parzy.

Inne nazwy: pokrzywa biała, pokrzywa głucha, martwa pokrzywa.

Surowce lecznicze: kwiaty jasnoty.

Substancje lecznicze:

Flawonoidy, olejki eteryczne, aminy, substancje śluzowe, garbniki katechinowe, saponiny i związki irydoidowe.

Jasnota działanie i właściwości lecznicze

  • hamuje krwotoki z dróg rodnych
  • zwiększa ilość śluzu
  • wykrztuśne
  • uspokajające

Jasnota zastosowanie

Związki czynne zawarte w kwiatach jasnoty mają właściwości zatrzymywania lub zmniejszania krwawień z dróg rodnych np. w przypadkach obfitych krwawień miesięcznych. Właściwości przeciwzapalne i dezynfekujące jasnoty mogą być wykorzystane w leczeniu upławów, zapaleń pochwy i szyjki macicy.

W przewlekłych nieżytach oskrzeli kwiaty jasnoty mogą przynieść poprawę, bowiem zwiększają ilość śluzu produkowanego w drogach oddechowych i rozrzedzają go, co ułatwia oczyszczanie się oskrzeli (ważne u palaczy tytoniu oraz ludzi narażonych na wdychanie dużych ilości pyłów przemysłowych).

Jasnota działa korzystnie w przypadku trądziku młodzieńczego, świądu skóry, usuwa bowiem z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii.

Kwiaty jasnoty mogą być używane w niezbyt nasilonych biegunkach.

Zbiór i suszenie

Jasnota kwitnie od maja do sierpnia. Zrywamy same korony kwiatowe, wyskubując je ostrożnie z kielichów. Zbierać je należy do łubianek lub koszyków, a po powrocie do domu szybko rozłożyć w cienkiej warstwie na papierze. Zbierać i suszyć jasnotę należy tylko wtedy, gdy jest ładna pogoda. Suszyć w pomieszczeniach ogrzewanych, gdyż kwiaty jasnoty szybko ciemnieją i tracą właściwości.
Wysuszone, o kremowej barwie, należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pudełkach.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka


Jałowiec pospolity | Jarząb pospolity | Jemioła pospolita | Jeżyna fałdowana

Jałowiec Pospolity

Jałowiec pospolity (Juniperus communis) występuje na terenie całego kraju, na glebach jałowych, piaszczystych, w borach sosnowych i na nieużytkach. Krzew ten należy do rodziny cyprysowatych i może osiągać nawet kilkanaście metrów

Czytaj więcej »

Podbiał Pospolity

Podbiał pospolity (Tussilago farfara) to roślina popularna w całym kraju, rośnie przy drogach, na polach, groblach, w miejscach wilgotnych, w lasach na pogorzeliskach. Występuje w strefie klimatu umiarkowanego w Azji

Czytaj więcej »

Mięta Pieprzowa

Mięta pieprzowa (Mentha piperita) jest rośliną stosunkowo młodą, pojawiła się w końcu XVII wieku jako wynik krzyżówki międzygatunkowej w południowej Anglii. Rośliny o podobnym działaniu znane były już w starożytnej Grecji. Jest

Czytaj więcej »
Przewiń do góry