Jasnota Biała

Jasnota biała (Lamium album) to zioło, które to łatwo można znaleźć na łąkach i skrajach dróg, ugorach i w zaroślach. Lubi gleby żyzne, próchnicze. Z wyglądu przypomina pokrzywę i często rośnie w pobliżu pokrzyw. Ma czworokątną łodygę i podobnie jak pokrzywa ułożone naprzeciw siebie sercowate liście o ząbkowanych brzegach. Kwiaty są białe, wargowate, w środku mają słupek i cztery pręciki. W odróżnieniu od pokrzyw nie parzy.

Inne nazwy: pokrzywa biała, pokrzywa głucha, martwa pokrzywa.

Surowce lecznicze: kwiaty jasnoty.

Substancje lecznicze:

Flawonoidy, olejki eteryczne, aminy, substancje śluzowe, garbniki katechinowe, saponiny i związki irydoidowe.

Jasnota działanie i właściwości lecznicze

  • hamuje krwotoki z dróg rodnych
  • zwiększa ilość śluzu
  • wykrztuśne
  • uspokajające

Jasnota zastosowanie

Związki czynne zawarte w kwiatach jasnoty mają właściwości zatrzymywania lub zmniejszania krwawień z dróg rodnych np. w przypadkach obfitych krwawień miesięcznych. Właściwości przeciwzapalne i dezynfekujące jasnoty mogą być wykorzystane w leczeniu upławów, zapaleń pochwy i szyjki macicy.

W przewlekłych nieżytach oskrzeli kwiaty jasnoty mogą przynieść poprawę, bowiem zwiększają ilość śluzu produkowanego w drogach oddechowych i rozrzedzają go, co ułatwia oczyszczanie się oskrzeli (ważne u palaczy tytoniu oraz ludzi narażonych na wdychanie dużych ilości pyłów przemysłowych).

Jasnota działa korzystnie w przypadku trądziku młodzieńczego, świądu skóry, usuwa bowiem z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii.

Kwiaty jasnoty mogą być używane w niezbyt nasilonych biegunkach.

Zbiór i suszenie

Jasnota kwitnie od maja do sierpnia. Zrywamy same korony kwiatowe, wyskubując je ostrożnie z kielichów. Zbierać je należy do łubianek lub koszyków, a po powrocie do domu szybko rozłożyć w cienkiej warstwie na papierze. Zbierać i suszyć jasnotę należy tylko wtedy, gdy jest ładna pogoda. Suszyć w pomieszczeniach ogrzewanych, gdyż kwiaty jasnoty szybko ciemnieją i tracą właściwości.
Wysuszone, o kremowej barwie, należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pudełkach.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka


Jałowiec pospolity | Jarząb pospolity | Jemioła pospolita | Jeżyna fałdowana

Babka Lancetowata, Babka zwyczajna

Babka lancetowata (Plantago lanceolata) i babka zwyczajna (Plantago major) to zioła uniwersalne, ich właściwości można wykorzystać na wiele sposobów. Stosowane głównie w celu wzmocnienia i ochrony błony śluzowej całego ciała,

Czytaj więcej »

Ruta Zwyczajna

Ruta zwyczajna (Ruta graveolens) pochodzi z Europy Płd. i Afryki Płn. Roślina ta jest uprawiana w naszym kraju w ogródkach jako roślina ozdobna lub dla celów leczniczych. Ma silny aromatyczny zapach

Czytaj więcej »

Melisa Lekarska

Melisa lekarska (Melissa officinalis) rośnie dziko w płd. Europie, płn. Afryce Azji Mniejszej i płd. Szwajcarii, jest także uprawiana. W starożytności uważana była za środek wzmacniający i wypędzający melancholię. Melisa po

Czytaj więcej »
Przewiń do góry