Jasnota Biała

Jasnota biała (Lamium album) to zioło, które to łatwo można znaleźć na łąkach i skrajach dróg, ugorach i w zaroślach. Lubi gleby żyzne, próchnicze. Z wyglądu przypomina pokrzywę i często rośnie w pobliżu pokrzyw. Ma czworokątną łodygę i podobnie jak pokrzywa ułożone naprzeciw siebie sercowate liście o ząbkowanych brzegach. Kwiaty są białe, wargowate, w środku mają słupek i cztery pręciki. W odróżnieniu od pokrzyw nie parzy.

Inne nazwy: pokrzywa biała, pokrzywa głucha, martwa pokrzywa.

Surowce lecznicze: kwiaty jasnoty.

Substancje lecznicze:

Flawonoidy, olejki eteryczne, aminy, substancje śluzowe, garbniki katechinowe, saponiny i związki irydoidowe.

Reklama Activshield

Jasnota działanie i właściwości lecznicze

  • hamuje krwotoki z dróg rodnych
  • zwiększa ilość śluzu
  • wykrztuśne
  • uspokajające

Jasnota zastosowanie

Związki czynne zawarte w kwiatach jasnoty mają właściwości zatrzymywania lub zmniejszania krwawień z dróg rodnych np. w przypadkach obfitych krwawień miesięcznych. Właściwości przeciwzapalne i dezynfekujące jasnoty mogą być wykorzystane w leczeniu upławów, zapaleń pochwy i szyjki macicy.

W przewlekłych nieżytach oskrzeli kwiaty jasnoty mogą przynieść poprawę, bowiem zwiększają ilość śluzu produkowanego w drogach oddechowych i rozrzedzają go, co ułatwia oczyszczanie się oskrzeli (ważne u palaczy tytoniu oraz ludzi narażonych na wdychanie dużych ilości pyłów przemysłowych).

Jasnota działa korzystnie w przypadku trądziku młodzieńczego, świądu skóry, usuwa bowiem z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii.

Kwiaty jasnoty mogą być używane w niezbyt nasilonych biegunkach.

Zbiór i suszenie

Jasnota kwitnie od maja do sierpnia. Zrywamy same korony kwiatowe, wyskubując je ostrożnie z kielichów. Zbierać je należy do łubianek lub koszyków, a po powrocie do domu szybko rozłożyć w cienkiej warstwie na papierze. Zbierać i suszyć jasnotę należy tylko wtedy, gdy jest ładna pogoda. Suszyć w pomieszczeniach ogrzewanych, gdyż kwiaty jasnoty szybko ciemnieją i tracą właściwości.
Wysuszone, o kremowej barwie, należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pudełkach.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka


Jałowiec pospolity | Jarząb pospolity | Jemioła pospolita | Jeżyna fałdowana

Reklama Activshield

Cebula Zwyczajna

Ojczyzną cebuli jest Azja Środkowa. Znana była już w starożytnej Persji i Grecji. Na całym świecie uprawianych jest kilkaset odmian tej rośliny. Inne nazwy: cebula ogrodowa, dymka, skulibaba. Nazwa łacińska: Allium cepa

Czytaj więcej »

Glistnik jaskółcze ziele

Chelidonium majus Glistnik jaskółcze ziele występuje w całym kraju przy drogach, nad brzegami rzek, w lasach i parkach. Rośnie w całej Europie, Azji, Ameryce Południowej. Może być uprawiany. Roślina ta

Czytaj więcej »
Przewiń do góry