Jasnota Biała – właściwości lecznicze

Jasnota biała (Lamium album) to zioło, które to łatwo można znaleźć na łąkach i skrajach dróg, ugorach i w zaroślach. Lubi gleby żyzne, próchnicze. Wygląda jak pokrzywa z białymi kwiatami i często rośnie w pobliżu pokrzyw. Jednak, w odróżnieniu od pokrzyw nie parzy. Ma czworokątną łodygę i podobnie jak pokrzywa ułożone naprzeciw siebie sercowate liście o ząbkowanych brzegach. Kwiaty są białe, wargowate, w środku mają słupek i cztery pręciki.

Inne nazwy: biała pokrzywa, głucha pokrzywa, martwa pokrzywa.

Surowce lecznicze: kwiaty jasnoty.

Substancje lecznicze:

Flawonoidy, olejki eteryczne, aminy, substancje śluzowe, garbniki katechinowe, saponiny i związki irydoidowe.

Jasnota biała – właściwości lecznicze i działanie

  • hamuje krwotoki z dróg rodnych
  • zwiększa ilość śluzu
  • wykrztuśne
  • uspokajające

Jasnota biała – zastosowanie

Związki czynne zawarte w kwiatach jasnoty białej mają właściwości zatrzymywania lub zmniejszania krwawień z dróg rodnych np. w przypadkach obfitych krwawień miesięcznych. Właściwości przeciwzapalne i dezynfekujące jasnoty mogą być wykorzystane w leczeniu upławów, zapaleń pochwy i szyjki macicy.

W przewlekłych nieżytach oskrzeli białe kwiaty jasnoty mogą przynieść poprawę, bowiem zwiększają ilość śluzu produkowanego w drogach oddechowych i rozrzedzają go, co ułatwia oczyszczanie się oskrzeli (ważne u palaczy tytoniu oraz ludzi narażonych na wdychanie dużych ilości pyłów przemysłowych).

Biała pokrzywa działa korzystnie w przypadku trądziku młodzieńczego, świądu skóry, usuwa bowiem z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii.

Kwiaty jasnoty mogą być używane w niezbyt nasilonych biegunkach.

Zbiór i suszenie jasnoty

Jasnota biała kwitnie od maja do sierpnia. Zrywamy same korony kwiatowe, wyskubując je ostrożnie z kielichów. Zbierać je należy do łubianek lub koszyków, a po powrocie do domu szybko rozłożyć w cienkiej warstwie na papierze. Zbierać i suszyć jasnotę należy tylko wtedy, gdy jest ładna pogoda.

Suszyć w pomieszczeniach ogrzewanych, gdyż białe kwiaty jasnoty szybko ciemnieją i tracą właściwości.
Wysuszone, o kremowej barwie, należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pudełkach.


Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka

Lipa – właściwości i działanie

Lipa drobnolistna (Tilia cordata) i Lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos)  Kwiat lipy szerokolistnej i drobnolistnej jest cennym surowcem ze względu na jej właściwości lecznicze. Lipa ma właściwości uspokajające. Jest stosowana w profilaktyce leczeniu

Więcej »
Przewiń do góry