Brzoza Brodawkowata (liście i czyr) – właściwości lecznicze

Brzoza brodawkowata (Betula verrucosa) występuje w lasach, na obrzeżach pól, przy drogach i na łąkach. Rośnie w całej Europie, w Azji – od gór Ałtaj na południu po Zachodnią Syberię.

Inne nazwy: brzoza biała, brzezina.

Nazwa łacińska: Betula verrucosa

Surowce lecznicze: liście, pączki, sok i czyr (guzowata narośl na pniu)

Substancje lecznicze:

Liść brzozy zawiera saponiny, flawonoidy, związki terpenowe, garbniki katechinowe, kwasy organiczne, niewielkie ilości olejku eterycznego, substancje żywicowe i sole mineralne.

Czyr brzozowy zawiera związki sterolowe i trójterpeny.

Brzoza właściwości lecznicze i działanie

liść brzozy:

  • moczopędne
  • napotne
  • wzmagające przemianę materii
  • bakteriobójcze

czyr brzozowy:

  • wzmacniające
  • przeciwzapalne

Zastosowanie brzozy

Liść brzozy pobudza wydzielanie moczu (a z nim produktów przemiany materii) oraz dezynfekuje drogi moczowe. Może być polecany w chorobach nerek powodujących zmniejszone wydzielanie moczu, w kamicy moczowej, w przewlekłych zakażeniach, w obrzękach pochodzenia sercowego, a także w gośćcu przewlekłym postępującym oraz w skazie moczanowej.

Z chorób skóry, w których może być pomocny liść brzozy wymienić trzeba zapalenie łojotokowe, trądzik młodzieńczy i łuszczycę.

Liść brzozy może być użyteczny w leczeniu uszkodzeń wątroby spowodowanych stosowaniem silnych środków chemicznych.

Pączki, w odróżnieniu od liści, nie odznaczają się tak silnymi właściwościami moczopędnymi, posiadają jednak silne działanie napotne, żółciopędne i przeciwzapalne.

Świeży sok z brzozy od tysięcy lat był używany do kuracji wzmacniających. Jest szczególnie cenny dla ludzi w wieku podeszłym lub po ciężkich chorobach. Wzmacnia siły organizmu, reguluje przemianę materii, zapobiega tworzeniu się kamieni moczowych. Jest korzystny w chorobach skóry i wątroby. Zastosowany zewnętrznie, może być przydatny w walce z piegami, zapobiega przetłuszczaniu się włosów.

Czyr brzozowy był uważany przez medycynę ludową za lek przeciwnowotworowy. Zwiększa on odporność organizmu. Poprawia samopoczucie chorych z zaawansowanymi stadiami choroby nowotworowej.

Działa przeciwzapalnie na śluzówki przewodu pokarmowego i narządów rodnych. Czyr może być stosowany w przewlekłych nieżytach i toksycznych uszkodzeniach wątroby.

Może być używany do płukania jamy ustnej i w przypadkach zaparć, w zapaleniach pochwy i szyjki macicy.

Zbiór i suszenie

Liście należy zbierać młode, jeszcze niezupełnie rozwinięte, lepkie, pokryte żywicową substancją. Suszyć w cienkich warstwach w miejscach przewiewnych i ocienionych, w temperaturze nie wyższej niż 45°C. Przechowywać chroniąc od światła.

Pączki – zbiera się zimą, wyłącznie z drzew ściętych lub gałęzi przeznaczonych na miotły. Suszymy w miejscach ocienionych. Sok brzozowy – uzyskuje się wczesną wiosną, gdy zaczynają nabrzmiewać pąki, po głębokim nacięciu gałęzi lub wywierceniu otworu w pniu. Pamiętać trzeba, aby po pobraniu soku zatkać otwór nacięty w drzewie.

Czyr brzozowy – mylnie nazywany hubą i z hubą często mylony – jest charakterystyczną naroślą (grzyba Innotus obliquus, który przerasta pień) o popękanej w różnych kierunkach powierzchni, wyglądem przypomina czeczotę, ale w odróżnieniu od czeczoty jej przekrój jest zabarwiony na czarno.


Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka

Perz Właściwy

Pospolity chwast, perz właściwy (Elymus caninus = Agropyron caninus) rośnie na polach w całym kraju, najczęściej glebach lekkich. Występuje także przy brzegach lasów, na polanach i nieużytkach. Perz jest rośliną wieloletnią o

Więcej »

Podbiał Pospolity

Podbiał pospolity (Tussilago farfara) to roślina popularna w całym kraju, rośnie przy drogach, na polach, groblach, w miejscach wilgotnych, w lasach na pogorzeliskach. Występuje w strefie klimatu umiarkowanego w Azji

Więcej »
Przewiń do góry