Nostrzyk Żółty

Nostrzyk żółty (Melilotus officinalis)

Dwuletnia roślina nostrzyk żółty występuje w stanie naturalnym w miejscach nasłonecznionych na nieużytkach, miedzach, nasypach. Kwitnie od lipca do października. Kwiaty ma drobne, zebrane w grona, żółte. Roślina ta może osiągać 1 m wysokości.

Nostrzyk jest uprawiany w Europie, Azji Mniejszej, Indiach, a także w Zachodniej Syberii. W Polsce występuje także nostrzyk wyniosły (Melilotus altissimus), który ma podobne własności jak nostrzyk żółty.

Inne nazwy: nostrzyk lekarski, nostrzyk zwyczajny, tatarska trawa, nozderek.

Surowce lecznicze: ziele nostrzyka.

Substancje lecznicze:

związki kumarynowe, alantoinę, flawonoidy, witaminy C i E, garbniki oraz sole mineralne.

Działanie i właściwości lecznicze nostrzyka

  • wzmacniające naczynia żylne i limfatyczne
  • gojące rany

Zastosowanie

Pochodne kumaryny zmniejszają krzepliwość krwi, co jest szczególnie ważne w chorobach i stanach prowadzących do nadkrzepliwości. Poprawiają przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i limfy w naczyniach limfatycznych, zapobiegają wykrzepianiu wewnątrznaczyniowemu, usprawniają przepływ krwi w mózgu. Jednocześnie flawonoidy uszczelniają naczynia krwionośne, przywracają ich prawidłowe napięcie i ruchy.

Ziele nostrzyka ma także właściwości przeciwzapalne i może być stosowane w zakrzepowym zapaleniu żył i żylakach, w zapaleniu naczyń chłonnych, w owrzodzeniach na tle zapaleń żył, przy hemoroidach. Nostrzyk może być cennym lekiem na czyraki, zapalenia skóry oraz wybroczyny po urazach. Można go stosować przy zapaleniach brzegów powiek i spojówek.

Ponadto nostrzyk ma właściwości uspokajające i przeciwbólowe, może by pomocny w stanach wyczerpania nerwowego, w nerwobólach, a nawet w kolce wątrobowej i nerkowej. Poprawia także trawienie. Może być korzystne w leczeniu popromiennych zmian składu krwi (leukopenia).

Zbiór i suszenie

Nostrzyk zbiera się w okresie kwitnienia, ścinając wierzchołki w miejscu rozgałęzień.
Suszyć go należy w miejscach ocienionych i przechowywać w suchym pomieszczeniu. Ususzony nostrzyk ma zapach siana (kumarynowy).

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka


Cząber Ogrodowy – właściwosci lecznicze

Cząber ogrodowy (Satureia hortensis) pochodzi ze wschodnich rejonów obszaru śródziemnomorskiego. Jest rośliną jednoroczną, dość silnie rozgałęzioną i rosnącą do ok. 30 cm. Ma pojedyncze, małe kwiaty w kolorze białym, fiołkowym

Więcej »
Scroll to Top
Przewiń do góry