Rumianek Pospolity

Rumianek pospolity (Chamomilla recutita = Matricaria chamomilla) jest rośliną pospolitą w całym kraju. Rośnie jako chwast zbóż i roślin okopowych, przeważnie na glebach wilgotnych, gliniastych. Roślina jednoroczna, kwitnie od maja do lipca. Występuje w całej Europie, Ameryce i Australii. Rumianek jest uprawiany w wielu krajach, m.in. w Polsce, w Niemczech, Francji, Bułgarii i na Węgrzech.

Inne nazwy: rumianek lekarski, rumianek drobny, rumianek polny, rumianek zwyczajny, maruna, marunka, kamelki.

Surowce lecznicze: koszyczki kwiatowe.

Substancje lecznicze:

olejek eteryczny, który składa się z azulenu, związku seskwiterpenowego i flawonoidy, ponadto goryczki, związki żywicowe, cholinę, kwasy organiczne, węglowodany i substancje śluzowe.

Reklama Activshield

Rumianek właściwości i działanie:

  • przeciwzapalne
  • rozkurczowe
  • wiatropędne

Rumianek zastosowanie

Od dawna są znane i cenione właściwości rumianku na działanie przewodu pokarmowego. Jego właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne oraz przeciwuczuleniowe mogą być wykorzystane w leczeniu nieżytów żołądka i jelit, w leczeniu zaburzeń po przyjmowaniu silnych leków np. antybiotyków.

Ponadto napar z rumianku jest pomocny w leczeniu zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego, a także w przypadkach dolegliwości żołądkowych pierwszego okresu ciąży. Może być stosowany przy braku łaknienia i w zaburzeniach trawienia, pobudza bowiem wydzielanie żółci i zapobiega nadmiernej fermentacji w jelitach.

Flawonoidy i pochodne kumaryny mają działanie przeciwskurczowe i wiatropędne, co może być korzystne w przypadkach wzdęć brzucha, kolek, a także bólów spowodowanych infekcjami dróg moczowych.

Rumianek jest cenny w leczeniu zapaleń jamy ustnej i gardła, angin, zapaleń zatok obocznych nosa, a także zapaleń błon śluzowych dróg rodnych. Oprócz tego w zapaleniach spojówek oczu, zapaleniach rogówki i tęczówki, w zapaleniach ropnych i alergicznych.

Stosowany na skórę i błony śluzowe może być pomocny w leczeniu stanów zapalnych, owrzodzeń, ran, oparzeń zarówno słonecznych jak i po naświetlaniach promieniami Roentgena. Preparaty z rumiankiem znalazły szerokie zastosowanie w kosmetyce, wchodzą w skład szamponów, kremów, płynów do kąpieli.

Rumianek jest polecany w leczeniu niemowląt. Podawać go należy wtedy, gdy niemowlak cierpi na kolki jelitowe, bóle brzucha, jak i wtedy, gdy wyrzynają mu się zęby, gdyż rumianek posiada również łagodne działanie uspokajające.

Rumianek przeciwwskazania i skutki uboczne

Stosowanie rumianku nie wywołuje działań ubocznych.

Olejku rumiankowego nie mogą stosować kobiety w ciąży, gdyż działa pobudzająco na macicę.

Zbiór i suszenie

Koszyczki kwiatowe rumianku zrywa się w miarę dojrzewania w dni pogodne, suche. Do suszenia należy rozkładać cienką warstwą. Przechowywać w szczelnie zamkniętych pudełkach.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka


Rdest ptasi | Rozchodnik ostry | Dzika róża | Ruta zwyczajna

Reklama Activshield

Podbiał Pospolity

Podbiał pospolity (Tussilago farfara) to roślina popularna w całym kraju, rośnie przy drogach, na polach, groblach, w miejscach wilgotnych, w lasach na pogorzeliskach. Występuje w strefie klimatu umiarkowanego w Azji

Czytaj więcej »

Kasztanowiec Zwyczajny

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum) Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum), mylnie nazywane kasztanem, rośnie w stanie naturalnym na Bałkanach oraz w Iranie, do reszty Europy dotarło jako drzewo parkowe. Lśniące, brązowe nasiona

Czytaj więcej »

Mięta Pieprzowa

Mięta pieprzowa (Mentha piperita) jest rośliną stosunkowo młodą, pojawiła się w końcu XVII wieku jako wynik krzyżówki międzygatunkowej w południowej Anglii. Rośliny o podobnym działaniu znane były już w starożytnej Grecji. Jest

Czytaj więcej »
Przewiń do góry