Rumianek Pospolity – właściwości lecznicze

Rumianek pospolity (Chamomilla recutita = Matricaria chamomilla) jest rośliną pospolitą w całym kraju. Sprawdź na co pomaga, jakie są jego właściwości lecznicze i przeciwwskazania.

Inne nazwy: rumianek lekarski, rumianek drobny, rumianek polny, rumianek zwyczajny, dziki rumianek, maruna, marunka, kamelki.

Surowce lecznicze: koszyczki kwiatowe.

Substancje lecznicze:

olejek eteryczny, który składa się z azulenu, związku seskwiterpenowego i flawonoidy, ponadto goryczki, związki żywicowe, cholinę, kwasy organiczne, węglowodany i substancje śluzowe.

Rumianek – właściwości lecznicze i działanie

  • przeciwzapalne
  • rozkurczowe
  • wiatropędne

Rumianek – zastosowanie

Rumianek na żołądek i ból brzucha

Od dawna są znane i cenione właściwości rumianku na działanie przewodu pokarmowego. Jego właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne oraz przeciwuczuleniowe mogą być wykorzystane w leczeniu nieżytów żołądka i jelit, w leczeniu zaburzeń po przyjmowaniu silnych leków np. antybiotyków.

Ponadto napar z rumianku jest pomocny w leczeniu zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego, a także w przypadkach dolegliwości żołądkowych pierwszego okresu ciąży.

Może mieć zastosowanie przy braku łaknienia i w zaburzeniach trawienia, pobudza bowiem wydzielanie żółci i zapobiega nadmiernej fermentacji w jelitach.

Flawonoidy i pochodne kumaryny mają działanie przeciwskurczowe i wiatropędne, co może być korzystne w przypadkach wzdęć brzucha, kolek, a także bólów spowodowanych infekcjami dróg moczowych.

Rumianek jest cennym środkiem na zapalenie jamy ustnej i gardła, anginę, zapalenie zatok obocznych nosa, a także zapalenie błon śluzowych dróg rodnych.

Oprócz tego, można stosować rumianek na oczy w zapaleniach spojówek oczu, zapaleniach rogówki i tęczówki, w zapaleniach ropnych i alergicznych.

Stosowany na skórę i błony śluzowe może mieć zastosowanie na rany, owrzodzenia, oparzenia zarówno słonecznych jak i po naświetlaniach promieniami Roentgena oraz w leczeniu stanów zapalnych skóry.

Preparaty z rumiankiem znalazły szerokie zastosowanie w kosmetyce, wchodzą w skład szamponów, kremów, płynów do kąpieli.

Rumianek dla niemowlaka

Rumianek jest polecany w leczeniu niemowląt. Podawać go należy wtedy, gdy niemowlak cierpi na kolki jelitowe, bóle brzucha, jak i wtedy, gdy wyrzynają mu się zęby, gdyż rumianek posiada również łagodne działanie uspokajające.

Rumianek – przeciwwskazania i skutki uboczne

Stosowanie rumianku nie wywołuje działań ubocznych.

Olejku rumiankowego nie mogą stosować kobiety w ciąży, gdyż działa pobudzająco na macicę.

Zbiór i suszenie rumianku

Rumianek pospolity rośnie jako chwast zbóż i roślin okopowych, przeważnie na glebach wilgotnych, gliniastych. Roślina jednoroczna, kwitnie od maja do lipca. Występuje w całej Europie, Ameryce i Australii. Rumianek jest uprawiany w wielu krajach, m.in. w Polsce, w Niemczech, Francji, Bułgarii i na Węgrzech.

Koszyczki kwiatowe rumianku zrywa się w miarę dojrzewania w dni pogodne, suche.

Do suszenia należy rozkładać cienką warstwą. Przechowywać w szczelnie zamkniętych pudełkach.


Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka

Przewiń do góry