Łopian Większy

Łopian większy (Arctium lappa) dwuletnia roślina popularna w całym kraju. Rośnie na nieużytkach, przy drogach, na brzegach lasów i w ogródkach. W Polsce występują także inne gatunki tej rośliny, jak łopian mniejszy (Arctium minus), łopian gajowy (Arctium nemorosum), łopian pajęczynowaty (Arctium tomentosum).

W pierwszym roku wyrastają duże, sercowate, ułożone w rozetę tuż przy ziemi liście (od spodu są szarawe). W drugim roku wyrasta wysoki pęd o sztywnej łodydze i rozgałęzionych liściach. W lipcu zaczyna kwitnąć purpurowymi kwiatami. Koszyczki kwiatowe mają od zewnątrz haczykowate szczecinki.

Inne nazwy: łopuch, głowacz, kostropacz, topień, dziady.

Surowce lecznicze: korzenie, czasem ziele i owoce.

Substancje lecznicze:

związki poliacetylenowe, niewielkie ilości olejku eterycznego, fitosterole, substancja gorzka, kwasy organiczne, dość dużo substancji białkowych i inuliny (cukru zapasowego), sole mineralne (głównie związki siarki i fosforu).

Łopian właściwości lecznicze

  • poprawiające przemianę materii
  • żółciopędne
  • korzystne działanie na skórę

Łopian zastosowanie

Łopian pobudza wydzielanie żółci i moczu. Zmniejsza wydzielanie soku żołądkowego, a wzmaga wydzielanie śluzu w przewodzie pokarmowym. Poprawia przemianę materii i zwiększa wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu. Może więc być polecany w nieżytach żołądka i jelit, w chorobach dróg żółciowych, a także w chorobach układu kostnego z gośćcem włącznie.

Cenione jest oddziaływanie łopianu na włosy i skórę. Można go używać do leczenia wyprysku, trądziku, świądu skóry, czyraków, a także przy wypadaniu włosów spowodowanym łojotokiem czy łupieżem.

Przeciwwskazania

Nie ma specjalnych przeciwskazań do stosowania łopianu, ale trzeba dokładnie przestrzegać zalecanych dawek.

Zbiór i suszenie

Jesienią w pierwszym roku życia rośliny lub wczesną wiosną roku następnego wykopuje się korzenie, które są grube, mięsiste, rozgałęzione i dochodzą do 1/2 m długości. Po umyciu i rozdrobnieniu należy je suszyć w temperaturze nie wyższej niż 60°C, przechowywać w suchych pomieszczeniach.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka


Lipa drobnolistna

Sosna Zwyczajna

Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris) to najpopularniejsze chyba w naszym kraju drzewo. Rośnie w całej strefie umiarkowanej na półkuli północnej. Może osiągać 40 m wysokości. Pojedynczo rosnące okazy owocują w 25

Więcej »
Przewiń do góry